از ثمرات تعظیم الله و پیامبر ﷺ در قلب

date_range ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 567
از ثمرات تعظیم الله و پیامبر ﷺ در قلب

از جمله تأثیر گذارترین چیزها، لحظات بیدارشدن و به‌خودآمدن گناه‌کارانِ فرورفته در زشتی‌ها و معصیت‌هاست…
آنگاه که دوست‌داشتن و بزرگ‌داشتشان نسبت به الله و پیامبرش (صلی الله علیه وسلم)، آنان را از معاصی باز می‌دارد!

یکی از این موارد را شیخ ابوالحسن ندوی (خداوند او را رحمت کند) در کتابش «الطریق إلی المدینة» درباره‌ی شاعری هندی به نام «اختر شیرانی» که معتاد به نوشیدن خمر و بدکار بود، ذکر می‌کند.
«اختر» با هم‌کیشان شراب‌خوار و برخی از جوانان کمونیست عرب که به نظر می‌رسید زبان آنها را یاد گرفته‌اند، هم‌نشینی می‌کرد.

وقتی که خمر در اختر اثر کرده و مست می‌شد، اطرافیانش به او می‌گفتند: «درباره‌ی فلانی چه می‌گویی؟»، و اختر شعری زشت و دور از حیاء را درباره‌اش می‌سرود، و همگی می‌خندیدند!

یکی از هم نشینان او، دفعه‌ای جسارت کرد که به اختر بگوید: «درباره محمد چه می‌گویی؟!»، علیه الصلاة والسلام…
آن جوان هنوز جمله‌اش را تمام نکرد که شاعر مست، جامه‌ی شیشه‌ای را سر کشید و با آن بر سرش زد و گفت: «ای بی‌ادب! تو این سؤال زشت را از مردی گناه‌کار می‌پرسی که به بدبختی‌اش اقرار می‌کند؟ انتظار داری از یک فاسق چه بشنوی؟!»
در حالی‌که بدنش می‌لرزید و شروع به گریه کرده بود، رو به آن جوان بی‌حیا کرده و با تندی گفت: «ای خبیث! چگونه به خود اجازه دادی که این اسم پاک مقدس را بیاوری؟ ای بی‌حیا چگونه چنین جسارتی کردی؟ ای بی حیا! می‌توانستی درباره‌ی چیزهای بسیار دیگری سخن بگویی، چرا در این قلمروی مقدس وارد شدی؟! از خدا به سبب این سوال زشت آمرزش بخواه که من به خوبی به خبث طینت شماها آگاهم!»

سپس دستور داد تا او را از مجلس بیرون کنند، و به تنهایی برخاست و تمام شب را با گریه گذراند؛ او می گفت: «به راستی که این جوانان ملحد به این حد از جرأت و وقاحت رسیده‌اند که می‌خواهند آخرین چیزی که ما از ولاء و اخلاص و وفاء به آن افتخار کرده و بر آن زندگی می کنیم را از ما بگیرند! من مردی گناه‌کارم؛ در این شکی نیست و به آن اقرار دارم، ولی این‌ها سعی دارند تا قید اسلام را از گردن و قلب‌هایمان برداشته و ما را از دایره‌ی ایمان خارج کنند! نه به خداوند سوگند که به این راضی نخواهیم شد!»

زیباست که هرچقدر هم که شخص در گناه فرو رود، تعظیم و بزرگداشت الله، کتاب و پیامبرش (صلی الله علیه وسلم) در قلب بماند…

نویسنده: د. إیاد قنیبی

expand_less
X
منوی اصلی
X