تعدد همسران پیامبر صلی الله علیه و سلم (بخش۶)

date_range ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 5
تعدد همسران پیامبر صلی الله علیه و سلم (بخش۶)

تعدد همسران پیامبر صلی الله علیه و سلم (بخش6) :

اهداف و مصالح تعدد زوجات پیامبراکرم (صلی الله علیه وسلم) به‌طور خلاصه بدین قرار است:

▪️مصالح آموزشی | مقصود انتشار امر آموزش میان زنان است، مخصوصاً درباره‌ی اموری که متعلق به آن‌ها می‌باشد. زیرا بسیاری از زنان، از رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) شرم داشتند تا احکامی چون زناشویی و مسائل حیض و نفاس و جنابت و طهارت وغیره را بپرسند.

▪️مصالح قانونی | مانند باطل‌کردن عادت فرزندخواندگی که در جاهلیت مرسوم بود و مسأله برادری که در جاهلیت بود. و مشارکت در روایت حدیث که راویان آورده‌اند که تعداد احادیثی که زنان پیامبر (صلی الله علیه وسلم) روایت کرده‌اند، بیش از سه هزار حدیث است.

▪️مصالح اجتماعی | مقصود از آن این است که روابط دوستانه میان پیامبر (صلی الله علیه وسلم) و یارانش به وسیله‌ی این خویشاوندی مبارک، استحکام می‌یافت.

▪️مصالح سیاسی | که این ازدواج‌ها باعث جذب سران قبایل و اطاعت از گرایش آن‌ها به اسلام می‌شد.

▪️مصالح انسانی | در این ازدواج‌ها، پیامبر (صلی الله علیه وسلم) می‌توانست با فداکاری آشکار خود به سرپرستی پیرزنانی که شوهران‌شان مرده بودند، برسد و برای آن‌ها که تکیه‌گاهی برایشان باقی نمانده بود و از جنبه‌های مختلف کمبود داشتند، یاوری باشد و بچه‌های یتیم‌شان را سرپرستی کند.

▪️مصالح تربیتی | در این معاشرت‌های زناشوئی پیامبر (صلی الله علیه وسلم) با زنانش، ایشان الگوی نیکو و مثل کاملی برای مردان و زنان شدند، آن‌ بزرگوار در تمام موارد، عدل را میان آن‌ها رعایت می‌کرد، مانند بهره‌بردن و بیتوته‌کردن در شب و نفقه و احتمالاً خشم و غیرت بر آن‌ها و همین‌طور محبت و مدارا و پندهای نیکودادن به آن‌ها و … .

❓و اکنون تهمت‌زنندگان و غرض‌ورزان و خاورشناسان [مغرض] چه نظری درباره‌ی تعدد زوجات رسول الله (صلی الله علیه وسلم) دارند؟ و آیا گمان می‌کنند که این ازدواج‌ها برای رسیدن به اعمال زشت، زناکاری‌ها و شهوات جنسی است؟ یا این‌که این ازدواج‌ها نهایت بخشش و فداکاری و کرامت انسانی است؟

📚زنان پیرامون پیامبر (نقد و بررسی ادعای خاورشناسان)، محمود مهدی استانبلی و مصطفی ابوالنصر الشلبی، ترجمه: شهربانو دلبری، (مشهد: انتشار سخن گستر، چاپ اول، 1382)، صص252 – 253.

expand_less
X
منوی اصلی
X