🔶 هدف از روزه گرفتن در ماه رمضان چیست؟!

date_range ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 1
🔶 هدف از روزه گرفتن در ماه رمضان چیست؟!

🔶 هدف از روزه گرفتن در ماه رمضان چیست؟!

قبل ازبررسی این مسئله لازم است بیان شود که گاهی در بین عموم مسلمانان شایع است که با روزه گرفتن و نخوردن، و تحمل شکم خالی، این‌طور بهتر به یاد فقیران و بینوانیان خواهیم بود و از طرفی نیز برخی از مخالفان اسلام با کج‌فهمی از این موضوع، اذعان می‌کنند که به جای روزه گرفتن بهتر است به فقیران کمک شود نه اینکه چند ساعت خود را از خوردن و آشامیدن منع کرد!
طرح این مسئله و نوع برداشتی که در رابطه با روزه در اسلام است آن‌چیزی نیست که مخالفان اسلام بیان داشتند بلکه روزه در اسلام دارای اهداف ویژه است که لازم است با استناد به نصوصی از قرآن و سنت برای همگان روشن شود و از جهتی هم کمک به فقیران خاص روزه داران نیست بلکه در همه حال توسط هر مسلمانی عمومیت دارد، و این‌گونه نیست -که برخی ناآگاه- گمان کرده‌اند که کمک به فقیران فقط در ماه رمضان مورد توجه است و در غیر این ماه اهمیتی ندارد!!!

🔸روزه ماه رمضان و واجب بودن آن

روزه‌ی ماه رمضان به اتفاق علماء با استناد به قرآن، سنت و اجماع، «واجب» شرعی است. [1] و یکی از ارکان اسلام بوده که «منکر» آن کافر می‌باشد و از دایره‌ی اسلام خارج می‌گردد. [2]

🔹روزه ماه رمضان بر چه کسی واجب است؟

روزه‌ی این ماه بر هر مسلمانِ بالغِ عاقلِ مقیم و توانمندی «واجب» است. [3] بنابراین روزه‌ی ماه رمضان بر کافر، نابالغ، مجنون، مسافر، کسانی که سالمند و از کار افتاده هستند، زنانی که در ماه رمضان دچار عادت ماهانه شده‌اند و همچنین بیماران، روزه واجب نیست. همان‌طور که ملاحظه می‌شود شروطی که فقهای اسلامی برای واجب بودن روزه لحاظ نموده‌اند -که مستند به دلائل شرعیست- پنج مورد می‌باشد. [4] و در این شروط هرگز بین مسلمان ثروتمند و فقیر در وجوب روزه‌ی ماه رمضان تفاوتی نمی‌باشد.

✅ اهداف عمومی روزه‌ی ماه رمضان

1️⃣ مزیّن شدن به تقوا

▪️خداوند متعال بعد از بیان وجوب روزه‌ی ماه رمضان، در پایان فرموده: «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ» [5]، یعنی: «باشد كه پرهيزگارى كنيد.»

2️⃣ شکر نعمت

▪️خداوند متعال ماه رمضان را ماه نزول قرآن و هدایت بیان نموده و روزه گرفتن در این ماه را وسیله‌ای برای شکرگزاری معرفی کرده و فرموده: «وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ»[6]، یعنی: «باشد که شکرگزاری کنید.»

3️⃣ بخشش گناهان

▫️پیامبر (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: «من صام رمضان، إيمانا واحتسابا، غفر له ما تقدم من ذنبه»، یعنی: «هر کس روزه‌ی رمضان را از روی ایمان و اخلاص بجای آورد، گناهان [صغیره‌ی] گذشته‌اش آمرزیده می‌شود.»[7]

4️⃣ تأثیر روزه بر صحت بدن

▫️در حدیثی روایت شده که: «صومو تَصحُّوا» [8]، یعنی: «روزه بگیرید تا تندرست شوید.»

📚 پی‌نوشتها
[1] المغنی لابن قدامة، (ط: مكتبة القاهرة، 1968م)، ج3، ص104.
[2] فقه السنة – سید سابق، (ط:3، دار الكتاب العربی، بيروت، 1977م)، ج1، ص433.
[3] المجموع شرح المهذب – النووی، (ط: دارالفکر)، ج6، ص252.
[4] الفقه الإسلامی وأدلته – وهبة الزحیلی، (ط:12، دار الفكر، دمشق)، ج3، ص1663.
[5] بقره: 183.
[6] بقره: 185.
[7] صحيح البخاری، (ط: 1، دار طوق النجاة، 1422هـ)، ج 1، ص 16 ح 37.
[8] سلسلة الأحاديث الضعيفة – آلبانی، (ط:1، دار المعارف، الرياض، 1992م)، ج1، ص420 ح253. این حدیث «ضعیف» است لیکن جزو فضایل اعمال بوده و با توجه به فواید متعدد پزشکی که برای آن ثابت شده لذا می‌تواند مورد عمل قرار داد.
✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

expand_less
X
منوی اصلی
X