اسلام را آن‌طور که هست تبلیغ کن!

date_range ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 31

بعضی از مسلمانان تلاش دارند که اسلام را به گونه‌ای عرضه کنند که با ارزش‌های غربی و فرهنگِ چیره سکولاریسم همخوانی داشته باشد. این گفتمان را می‌توان به هنگام خطاب قرار دادن شخص غربی غیرمسلمان یا مسلمان شیفته ارزش‌های غربی مشاهده کرد. این افراد با حسن نیت و نیک‌پنداری گمان می‌کنند که این اسلوب آنها دو امر را محقق می‌سازد:

  1. نیک جلوه دادن چهره اسلام در برابر دیدگان غربی‌های غیرمسلمان تا اینکه مسلمان شوند.
  2. اثبات درستی اسلام نزد مسلمان شیفته‌ی ارزش‌های غربی.

امّا این گفتمان در واقع، نتایج عکس مقصود آنها را در پی خواهد داشت، چرا؟

زیرا مادامی که اسلام برای شخص غربی غیرمسلمان، سازگار با ارزش‌های غربی و فرهنگ غالب آن به تصویر کشیده می‌شود اسلام را در نظر او کم‌اهمیت‌تر خواهد نمود… و خواهد گفت: چنان‌چه اسلام با ارزش‌ها و قوانین جامعه‌ی من همخوانی و سازگاری دارد پس چه چیزی از آن سبب خواهد شد که مرا به فکر گرویدن به آن بیندازد مادامی که این اسلام، نسخه‌ای تکراری از همان ارزش‌هایی است که خودم بر آن پرورش یافته‌ام؟

چه چیزی مرا وا خواهد داشت تا اندیشه‌ای را مطالعه کنم و در آن به پژوهش بپردازم و نسبت به گرویدن بدان علاقه‌مند شوم مادامی که آن اندیشه، چیز متمایزی را برای من ارائه نمی‌دهد؟ چیزی که آن را متمایز و مختلف از دیگر اندیشه‌ها قرار دهد در آن یافت نمی‌شود؟ و مرا از آنچه که در آن هستم رهایی نمی‌بخشد؟

نسبت به شخص مسلمان شیفته ارزش‌های غربی و فرهنگِ چیره سکولاریسم نیز چنین حالتی پیش می‌آید که:

اگر اسلام با ارزش‌ها و فرهنگ غربی همخوانی دارد و تضادی با هم ندارند بدان معناست که شخص مسلمان شیفته بدان، در راه درستی گام بر می‌دارد و در نتیجه، هر چه بیشتر جذب فرهنگِ چیره سکولاریسم می‌شود و در مقابل، هر بیشتر از اسلام فاصله می‌گیرد و بیشتر پیوند خود را با مفاهیم و ارزش‌های آن می‌گسلد.

خلاصه، این گفتمان آن‌چنان‌که متولیان آن گمان می‌کنند شخص غیرمسلمان را جذب اسلام نخواهد کرد و در ثابت ماندن مسلمانان بر اسلام حقیقی نیز نمی‌تواند نقشی ایفا کند. و بدتر از همه این‌ها، این افراد بدون آن‌که متوجه باشند مفهومی ناقص و تحریف شده از اسلام ارائه می‌دهند که بسیار از اسلام حقیقی و مفاهیم، ارزش‌ها و مبانی آن فاصله دارد.

بنابراین وظیفه فرد دعوتگر چیست؟

پاسخ بسیار آسان و ساده است؛ اینکه اسلام را همان‌گونه که هست معرفی کند، این امر به تنهایی اسلام را بی‌نظیر قرار خواهد داد، و خود به خود سبب خواهد شد که توجه شخص غیرمسلمان به اسلام معطوف شود و در مورد آن مطالعه کند و بیندیشد و باعث می‌شود که شخص مسلمان سرگردان نیز به سوی اسلام بازگردد.

نویسنده: «استاد علی جابر المشنوی»
ترجمه: «رضا گزيری»
بازخوانی و نشر: «رد شبهات ملحدین»

expand_less
X
منوی اصلی
X