سلسه پاسخ به شبهات قرآنی؛ آيا در قيامت از گناه گناهكاران سوال می شود؟ ( بخش هفتم)

date_range ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: هشت دقیقه visibility بازدید: 3
سلسه پاسخ به شبهات قرآنی؛ آيا در قيامت از گناه گناهكاران سوال می شود؟ ( بخش هفتم)

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على خاتم الأنبياء والمرسلين، المبعوث رحمة للعالمين، محمد و على آله و صحبه أجمعين.
أما بعد: السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

🔘شبهه: آيا در قيامت از گناه گناهكاران سوال می شود؟

ملحدین ادعا می‌کنند، آیه ۳۹ سوره الرحمن با سایر آیاتی که در باب سؤال از مجرمان است، متناقض است زیرا در این آیه آمده است که در قيامت از مجرمان در مورد اعمال خطايشان سوال نمی شود ( آیه ۳۹ سوره الرّحمن)، ولی آيات متعدد ديگر مي‌گويند كه در قيامت، مجرمان از اعمال و گناهانشان مورد سوال قرار می‌گیرند (آیه ۶ سوره الاعراف و…).

🔸این شبهه را می‌توان به چندین روش جواب داد.

🔻روش اول: بررسی آیات قبل و بعد آیه‌ای که آن را متناقض می‌دانند:

آیه ۳۹ الی ۴۴ سوره الرّحمن؛

▪️ فيَوْمَئذٍ لَّا يُسَْلُ عَن ذَنبِهِ إِنسٌ وَ لَا جَانٌّ(۳۹) فَبِأَىّ‏ِ ءَالَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ(۴۰) يُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِيمَاهُمْ فَيُؤْخَذُ بِالنَّوَاصىِ وَ الْأَقْدَامِ(۴۱) فَبِأَىّ‏ِ ءَالَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ(۴۲) هَاذِهِ جَهَنَّمُ الَّتىِ يُكَذِّبُ بهَِا المُْجْرِمُونَ(۴۳) يَطُوفُونَ بَيْنهََا وَ بَينْ‏َ حَمِيمٍ ءَانٍ(۴۳)
پس در آن روز از گناه هيچ جن و آدمى نپرسند. (۳۹) پس كدام يك از نعمت‌هاى پروردگارتان را انكار می‌كنيد؟ (۴۰) كافران را به نشان صورتشان می‌‏شناسند و از موى جلو سر و پاهايشان می‌‏گيرند. (۴۱) پس كدام يك از نعمتهاى پروردگارتان را انكار می‌كنيد؟ (۴۲) اين همان جهنمى است كه مجرمان آن را دروغ می‌پنداشتند. (۴۳) و اكنون در ميان آن و آب جوشان می‌گردند. (۴۴)

آیات ۴۰ و ۴۳ و ۴۴، که در ادامه آیه ۳۹ آمده‌اند، به صورت کامل شبهه را حل می‌نماید، زیرا این آیات نشان می‌دهند که مرحله حساب و کتاب و سوال و جواب تمام شده است و در این مرحله، ملائکه، موی جلو سر و پاهای مجرمین را می‌گیرند و به داخل جهنم می‌اندازند و به آنها در حالی که در میان جهنم و آب جوشان می‌گردند، می‌گویند: اين همان جهنمى است كه دروغش می‌‏پنداشتید.

🔻روش دوم: در این روش نیز، آیه ۴۱ که در ادامه آیه ۳۹ آمده است، شبهه را بر طرف می‌نماید:

▪️فيَوْمَئذٍ لَّا يُسَْلُ عَن ذَنبِهِ إِنسٌ وَ لَا جَانٌّ(۳۹) فَبِأَىّ‏ِ ءَالَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ(۴۰) يُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِيمَاهُمْ فَيُؤْخَذُ بِالنَّوَاصىِ وَ الْأَقْدَامِ(۴۱) الرّحمن

پس در آن روز از گناه هيچ جن و آدمى نپرسند. (۳۹) پس كدام يك از نعمت‌هاى پروردگارتان را انكار می‌كنيد؟ (۴۰) كافران را به نشان صورتشان می‌‏شناسند و از موى جلو سر و پاهايشان می‌گيرند. (۴۱)

در آیه ۴۱ می‌فرماید: يُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِيمَاهُمْ (كافران را به نشان صورتشان می‌شناسند)، این یعنی اصلاً نیازی به سؤال نمودن نیست، صورتِ سیاه و نابوده شده از شدت ترس و شرمندگی و رسوایی، حال و وضع مجرمین را کامل نمایان می‌نماید، ملائکه عذاب وقتی که صاحبان این صورت‌ها را می‌بینند، کامل آنها را می‌شناسند و دیگر هیچ سؤالی از آنها نمی‌پرسند که شما اهل جهنم یا اهل بهشت هستید و…، زیرا صورت و وضع و حال مجرمان، به وضوح آنها را قابل تشخیص می‌نماید، ملائکه عذاب، موی جلو سر و پاهای مجرمین را می‌گیرند و به داخل جهنم می‌اندازند و به آنها در حالی که در میان جهنم و آب جوشان می‌گردند، می‌گویند: اين همان جهنمى است كه دروغش می‌پنداشتند.

پس این شناسایی برای ملائکه‌ که مجرمان را به داخل جهنم می‌برند، به راحتی و بدون هیچ پرسشی قابل تشخیص است و نیز احوال مجرمان برای خود و اطرافیانش نیز هویداست.

▪️و الَّذينَ كَسَبُوا السَّيِّئاتِ جَزاءُ سَيِّئَةٍ بِمِثْلِها وَ تَرْهَقُهُمْ ذِلَّةٌ ما لَهُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ عاصِمٍ كَأَنَّما أُغْشِيَتْ وُجُوهُهُمْ قِطَعاً مِنَ اللَّيْلِ مُظْلِماً أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ (۲۷) یونس
و براى آنان كه مرتكب بدي‌ها شوند، پاداش هر بدى همانند آن است و خوارى بر آنها چيره می‌‏شود. كسى آنها را از خشم خدا نگه نمی‌‏دارد، چنان شوند كه گويى صورتشان در پاره‌‏اى از شب تاريك پوشيده شده است. اينان اهل جهنم‌اند و جاودانه در آن هستند.

گر بگویم که مرا حال پریشانی نیست
رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر
«سعدی»

🔻روش سوم: یکی از آیاتی که مکمل آیه، ۳۹ سوره الرّحمان است، آیه ۶۴ سوره «یس» می‌باشد.

▪️الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلى‏ أَفْواهِهِمْ وَ تُكَلِّمُنا أَيْديهِمْ وَ تَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ (۶۵) یس

امروز بر دهانهايشان مهر می‌‏نهيم. و دستهايشان با ما سخن خواهند گفت و پاهايشان شهادت خواهند داد كه چه می‌‏كرده‌‏اند.

مهر و موم شدن دهان جهنّمیان، در قیامت و به گواهى گرفتن پاها و دستهایشان علیه آنان، نشان از سکوت کافران در قیامت است و نیز نشان از آن دارد که از خود کافر و مشرک و جنایتکارشان سؤال نمی‌شود؛ و دست‌ها و پاها و… تمام جرم و جنایت و کذب این گناهکاران را هویدا می‌نمایند. این حسابرسی برای آن است که مجرمان قدرت مطلق الهی را در قضاوت عادلانه و صحیح درک نموده و دست از دروغ و سفسطه بردارند؛ پس این شیوه بازجویی بدون سؤال نمودن است و فقط گواهان، گواهی می‌دهند، و رخساره، درون را کامل هویدا و آشکار می‌نماید.

چندین روش دیگر نیز برای رد این شبهه وجود دارد اما بنده به این سه مورد اکتفا می‌نمایم.

🔹در سایر آیات قرآن مجید، بحث حساب‌وکتاب و سؤال‌وجواب، یک بحث عام است و شامل همه خواهد شد، حتی پیامبران علیهم السلام؛ مثال آیات زیر که لحظه بررسی اعمال و عقاید همگان را نشان می‌دهد.

▪️فلَنَسَْلَنَّ الَّذِينَ أُرْسِلَ إِلَيْهِمْ وَ لَنَسَْلَنَّ الْمُرْسَلِينَ(۶) فَلَنَقُصَّنَّ عَلَيهِْم بِعِلْمٍ وَ مَا كُنَّا غَائبِينَ(۷) وَ الْوَزْنُ يَوْمَئذٍ الْحَقُّ فَمَن ثَقُلَتْ مَوَازِينُهُ فَأُوْلَئكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ(۸) وَ مَنْ خَفَّتْ مَوَازِينُهُ فَأُوْلَئكَ الَّذِينَ خَسِرُواْ أَنفُسَهُم بِمَا كاَنُواْ بَِايَاتِنَا يَظْلِمُونَ(۹) الأعراف

البته از مردمى كه برايشان پيامبرانى فرستاده شده و نيز از پيامبرانى كه فرستاده شده‏‌اند سؤال خواهيم كرد. (۶) و از هر چه كرده‌‏اند با آگاهى تمام برايشان حكايت خواهيم كرد، زيرا ما هرگز غايب نبوده‏‌ايم. (۷) در آن روز، وزن كردن به حق خواهد بود. آنها كه ترازويشان سنگين است رستگارانند. (۸) آنان كه ترازوى اعمالشان سبك گشته است، كسانى هستند كه به آيات ما ايمان نياورده بودند و از اين رو به خود زيان رسانيده‌‏اند. (۹)

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
محمّد عزیز فتحی؛ ۹ ذوالقعده ۱۴۴۰ هجری قمری؛ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ هجری شمسی؛ سنندج

expand_less
X
منوی اصلی
X