چرا پیامبر (علیه السلام) با وجود خدیجه، همسری دیگر اختیار نکرد؟

date_range ۰۹ مهر ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 2
چرا پیامبر (علیه السلام) با وجود خدیجه، همسری دیگر اختیار نکرد؟

چرا پیامبر (علیه السلام) با وجود خدیجه، همسری دیگر اختیار نکرد؟

خدیجه اولین زنی بود که به ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وسلم) درآمد. همه‌ی فرزندان آن حضرت از خدیجه (رضی الله عنها) هستند به جز ابراهیم که مادرش «ماریه قبطی» است.
اگر حکمت خداوند حکیم را در این ازدواج مبارک در نظر بگیریم، به این نکته پی می‌بریم که شخصی که در جنگ روحی و جسمی سهمگینی بر ضد دشمنانش وارد می‌شود، باید در کنارش همسری باشد که او را پشتیبانی کند و عزم و اراده‌اش را محکم و استوار سازد و او را نسبت به آینده امیدوار نماید، نه همسری که دائماً آیه‌ی یأس بخواند و سستی و ضعف را در وجود او به وجود آورد. تا زمانی که حضرت خدیجه (رضی الله عنها) در قید حیات بود، پیامبر (صلی الله علیه وسلم) به دو دلیل همسر دیگری اختیار نکرد:

🔹به خاطر قدردانی از جهاد خستگی‌ناپذیر خدیجه (رضی الله عنها) در راه اسلام و دمیدن روحیه‌ی پایداری و استقامت در وجود پیامبر (صلی الله علیه وسلم).

🔸در آن هنگام نیازی نبوده است که پیامبر (صلی الله علیه وسلم) جهت انجام امورات دعوت اسلامی، همسران دیگری داشته باشد. زیرا مرحله‌ی تشریعی و قانون‌گذاری هنوز شروع نشده بود، مرحله‌ای که لازمه‌ی آن آموزش و قوانین اسلامی به مردم است و بدیهی است که پیامبر (صلی الله علیه وسلم) بخش وسیعی از آن را که مربوط به قوانین و احکام خانوادگی است در خانواده خود پیاده می‌کرد و همسران حضرت (صلی الله علیه وسلم) که در تماس مستقیم با پیامبر (صلی الله علیه وسلم) بوده‌اند، بهترین مبلغان و انتقال دهندگان آن بخش از احکام و قوانین اسلامی بوده‌اند. علاوه بر آن دامنه‌ی اختلافات پیامبر (صلی الله علیه وسلم) هنوز به سایر قبایل عرب سرایت نکرده و تنها در قبیله‌ی قریش محصور بوده است.

📚نگرشی سیاسی بر سیره پیامبر، محمد رواس قلعه‌چی، ترجمه: محمد حسین احمدی‌تبار، (سنندج: انتشارات آراس، چاپ اول، 1390)، ص40 – 41.

https://bit.ly/2m5dNKs

expand_less
X
منوی اصلی
X