تفاوت شراب دنیوی با شراب اخروی و نیز موضوع شبهه حوریان بهشتی!

date_range ۰۵ آبان ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: هفت دقیقه visibility بازدید: 1
تفاوت شراب دنیوی با شراب اخروی و نیز  موضوع شبهه حوریان بهشتی!

سوال: چرا در دنیا شراب حرام است اما در قیامت همین شراب بعنوان نعمت بهشتی ذکر شده است؟ چرا داشتن رابطه‌ی جنسی خارج از ازدواج در اسلام ممنوع است اما در بهشت به مومنان حوری داده می‌شود؟

🔘 پاسخ: شخصی که مطالب دینی را به‌طور ناقص یاد گرفته است مانند کسی است که مسائل پزشکی را ناقص یاد گرفته و به‌جای کمک و نجات جان بیمار، باعث جنایت و آسیب به افراد می‌شود.
بیشتر افرادی که این شبهات برایشان ایجاد می‌شود از شریعت اسلام تنها مطالبی را به صورت سطحی یاد گرفته‌اند و روی مسائل قرآنی تسلط کافی ندارند. با مطالعه این مقاله خواهید فهمید افرادی که اینگونه مطالب را بیان می‌کنند دارای پایین‌ترین سطح سواد نسبت به مفاهیم قرآنی هستند و دچار جهل مرکب شده‌اند.

در دو بخش به شبهات مطرح شده جواب می‌دهیم:
۱. شراب در بهشت
۲. حوری در بهشت

🔻۱. این افراد گمان می‌کنند که در بهشت مثل دنیا به افراد شرابی مانند مشروبات الکلی داده می‌شود و برای ادعای خود به آیات زیادی از قرآن استناد می‌کنند که در آنها شراب جزو یکی از نعمت‌های بهشت یاد شده است. اما این افراد که درمیان آنها شاعران بزرگ و برجسته‌ نیز وجود دارند در فهم و معنای کلمه شراب به خطا رفته‌اند.
ابتدا باید بدانیم “شراب” در زبان عربی چه معنایی دارد؟
شراب از ریشه شرب است و به هر چیزی که نوشیده شود، از هر نوع و بر هر حالتی که باشد، شراب گفته می‌شود. (لسان العرب، ج۱، ص٤۸۸)

پس در زبان عربی واژه شراب شامل تمام نوشیدنی‌ها می‌شود و مشروب (بر وزن مفعول و از ریشه شرب)، هر چیزی که قابل شُرب (نوشیدن) باشد را شامل می‌شود. در نتیجه در زبان عربی به آب، شیر، آبمیوه و همه‌ی نوشیدنی‌های دیگر شراب گفته می‌شود.

در قرآن در چندجا برای زدودن شک و شبهه در مورد شراب‌های (نوشیدنی‌های) بهشتی تاکید کرده است که این نوشیدنی‌ها (شراب‌ها) مست‌کننده و زایل‌کننده عقل نیستند حتی اگر با اسم “خمر” توصیف شده باشند:

▪️بأَكْوَابٍ وَأَبَارِيقَ وَكَأْسٍ مِنْ مَعِينٍ – لَا يُصَدَّعُونَ عَنْهَا وَلَا يُنْزِفُونَ
با قدح‌ها و جام‌هایی از باده ناب و پاک، که از نوشیدنش نه سردرد گیرند و نه مست شوند. (الواقعه/۱۸-۱۹)

▪️يطَافُ عَلَيْهِمْ بِكَأْسٍ مِنْ مَعِينٍ ﴿۴۵﴾ بَيْضَاءَ لَذَّةٍ لِلشَّارِبِينَ ﴿۴۶﴾ لَا فِيهَا غَوْلٌ وَلَا هُمْ عَنْهَا يُنْزَفُونَ ﴿۴۷﴾
▫️گرداگرد آنها قدح‌هایی لبريز از شراب را می‌‏گردانند. شرابی كه سفيد و درخشنده و لذتبخش برای نوشندگان است. نه در آن مایه فساد [جسم و عقل] است، و نه از آن مست و بیهوش می‌شوند. (الصافات/۴۵ الی ۴۷)

همچنین در این مورد در آیات طور/۲۳ و انسان/۲۱ نیز روی این مسئله تاکید شده است.
پس با توجه به این آیات، میان شراب دنیا (منظور مشروبات الکلی) با شراب (نوشیدنی) آخرت تشابهی از لحاظ مست‌کنندگی وجود ندارد و این اشتراک اسمی در ترجمه و معنای شراب باعث ایجاد چنین شُبَهاتی شده است.

از افرادی که می‌گویند شراب وعده داده شده مانند همان شرابی است که خدا در دنیا حرام کرده است و شما در حال توجیه کردن آن هستید؛ باید پرسید که نظر شما در مورد استفاده از واژه شراب برای جهنمیان چیست؟ چرا به جهنمی‌ها نیز شراب می‌دهند؟!

▪️{وَالَّذِينَ كَفَرُواْ لَهُمْ شَرَابٌ مِّنْ حَمِيمٍ}
▫️کسانی که کافر شدند برایشان شرابی است از آب جوشان! (یونس/۴)

▪️إنَّا أَعْتَدْنَا لِلظَّالِمِينَ نَارًا أَحَاطَ بِهِمْ سُرَادِقُهَا وَإِنْ يَسْتَغِيثُوا يُغَاثُوا بِمَاءٍ كَالْمُهْلِ يَشْوِي الْوُجُوهَ بِئْسَ الشَّرَابُ وَسَاءَتْ مُرْتَفَقًا ﴿۲۹﴾
▫️ما براى ظالمان، آتشى آماده كرده‏‌ايم كه سراپرده‌هايش آنان را در بر مى‏‌گيرد و اگر فريادرسى جويند به آبى چون مس گداخته كه چهره‌ها را بريان مى‌‏كند يارى می‌شوند. چه بد شرابى (نوشیدنی‌ای) و چه زشت جايگاهى است. (کهف/۲۹)

همچنین در آیات فراوان دیگری واژه شراب آمده است.
▪️ يخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ
▫️از درون شكم آنها (زنبورها) شرابی (نوشیدنی یا همان عسل) خارج می‌شود، به رنگ‌های‌ مختلف، كه در آن شفای مردم است.

عده‌ای نیز به شراب طهور (شراب پاک) ایراد می‌گیرند و می‌گویند که شراب، پاک و ناپاک ندارد. این اعتراض آنها نیز بر اساس همان اطلاعات سطحی و اشتباهشان در مورد معنای واژه شراب است.

🔻۲. اما در مورد حوری در بهشت نیز همان اطلاعات سطحی و ناقص از قرآن باعث ایجاد بعضی شبهات شده است. آنها حوریان و بهشت پاک را با روسپیگری و کاباره‌ها اشتباه گرفته‌اند و این ناشی از ذهن مریض آنهاست.

در اینجا ذکر همین آیه برای جواب به تمام شبهات مطرح شده کافی است. خداوند متعال می‌فرماید:
▪️ وزَوَّجْنَاهُمْ بِحُورٍ عِينٍ
و آنها (بهشتیان) را به ازدواج حوریان در می‌آوریم. (دخان/۵٤)

پس بهشتیان در بهشت با حوریان ازدواج می‌کنند و این حوری‌ها، پاکدامن هستند و فقط در اختیار همسر خویش خواهند بود:
▪️ فيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ
در (باغهای بهشتی) زنانی هستند كه جز به همسران خویش عشق نمی‌‏ورزند و هيچ انس و جنی قبلا با آنها تماس نداشته است. (الرحمن/۵٦)

همچنین این حوریان باحیا هستند و غیر از همسران خویش، مردان بیگانه آنها را نخواهد دید:
▪️حورٌ مَقْصُورَاتٌ فِي الْخِيَامِ
حوريانی كه در خيمه‏ های بهشتی پوشیده‌اند. (الرحمن/۷۲)

اگر اسلام‌ستیزان با ذکر این دلایل نیز باز اعتراض داشته باشند کلا باید در مورد ازدواج و رابطه‌ی جنسی زن و شوهر در دنیا نیز اعتراض داشته باشند!!
پس مشخص شد که این حوریان به ازدواج یک مرد در می‌آیند (ازدواج در قالب احوال موجود در بهشت) و این حوریان، پاکدامن و باحیا هستند و مردان بیگانه و نامحرم آنها را نخواهند دید.

با همین دو مورد می‌توان تیشه به ریشه‌ی تمام افکار و هذیان‌گویی‌های ناباوران در مورد مقایسه‌ی بهشت با میخانه‌ها و روسپی‌خانه‌ها زد. البته این مقایسه‌ها نیز ناشی از ذهن مریض و منحرف اسلام‌ستیزان است که تنها می‌توانند افراد ناآگاه نسبت به مفاهیم قرآنی را فریب دهند.

✍️نویسنده: دکتر م.ا
▪️تهیه شده در: «رد شبهات ملحدین»
▪️۳ مهر ۱۳۹۸ هجری شمسی

expand_less
X
منوی اصلی
X