آیا حجاب برای تمایز بین زنان و کنیزان است؟!

date_range ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: پنج دقیقه visibility بازدید: 1
آیا حجاب برای تمایز بین زنان و کنیزان است؟!

آیا حجاب برای تمایز بین زنان و کنیزان است؟!

دخترم پرسشی دارد و آن اینست که حجاب با شیوه‌ای که می‌شناسیم برای فرق گذاشتن و تشخیص دادن زن آزاد از کنیز بوده است حال آنکه الآن برده‌ای وجود ندارد به‌همین خاطر این حکم شرعی باطل شده و علمای مسلمان برای وجوب حجاب به این سبب اعتماده کرده و دلیلشان این بوده است.

جواب:

اولاً: نیکوست که دخترتان این سؤال را برای شما مطرح کرده و آنرا در خودش پنهان نکرده و یا به مصادر مشکوک و گمراه کننده که امروزه در شبکه‌های مجازی زیادند، ارجاع نداده است. و غالبا این مصادر، جوانان را به سمت پرسش‌های عمیق‌تری -با هدف مشوش کردن و گمراه کردن- می‌کِشانند.

ثانیاً: بر ضرورت برخورد مثبت و کسب اعتماد بیشتر دخترتان برای رفتارش به هنگام سؤال پرسیدن از شما واقف باشید و او را بستایید و اینکه برای او اهمیت پرسش از متخصصین و رجوع به اهل فن را بیان کنید و این پابرجاست و ارتباطی به چگونگی یک عصر معین و علمای آن ندارد.

ثالثاً: به نظر می‌رسد که برای دخترتان، اشکالات متعددی پیش آمده و این اشکالات در خلال طرح سؤال از علمایی غیر قابل اعتماد بوده است و در این مورد باید شما آگاه سازی کنید و باید دانست که حل این مشکلات هرچه زودتر باشد، آسان‌تر است.

رابعاً: ربط دادن حجاب به تمییز و شناختن زن آزاد از کنیزها به‌طوری که با عدم وجود برده‌ها (خاصتاً کنیزان) حکم حجاب منتفی شده و لغو گردد، یک ادعاست؛ و دلیل آوردن بر عهده شخص مدعی می‌باشد. و اصل در نصوص «عموم» بوده و هرکس آنرا به سیاقی تاریخی یا سبب معینی مقید کند، ادعایی مخالف با عادت شریعت کرده است. جدا از اینکه با اجماع مسلمین و عمل آنها در صدر اول اسلام منافات دارد و غیر ممکن و غیر معقول است که همه آنها قرن‌ها در گمراهی بوده و معانی این کتاب که الله متعال آنرا به «روشنگر»، «صریح و روشن»، «نور» و «هدایتگر» توصیف کرده است بر آنها مخفی بماند!

خامساً: در اثنای رجوع به نصوصی که درباره ارتباط مردان با زنان است، به راحتی و به‌صورت قاطع می‌بینیم که این مسئله بخاطر عفاف، حیا، همچین دوری از فتنه و شهوت (در محل غیر مباح آن)، پاکدامنی و تحریم زنا بوده و به دور از انصاف و نقل امانت‌دارانه است که آنرا تنها به جدا کردن از کنیزها ربط داد(!) و این ربط دادنی تلبیس‌گرانه می‌باشد.

سادساً: متمایز بودن از کنیزان در نزد عرب‌ها بخاطر پاکدامنی زن آزاده بوده است و این فقط یک جدا کردن بی‌هدف و بیهوده نیست و به‌همین خاطر اگر کنیز پیدا نشد، زن آزاده همچنان بر عفت و آنچه آنرا اقتضا می‌کند (مانند پوشاندن و دوری از اسباب فتنه) باقی می‌ماند. و همچنین از جدا کردن برده و آزاد، این فهم نمی‌شود که یک کنیز به عفت و دوری از فتنه امر نشده باشد.
در این خصوص شیخ الاسلام ابن تیمیه (رحمه الله) می‌فرماید:
«اصل بر اینست که عورت کنیز مانند عورت زن آزاد است. همان‌طور که عورت یک غلام (برده مرد) مانند عورت مرد آزاد است اما بخاطر اینکه کار خدمتکاری و حرمت آن از حرمت زن آزاد می‌کاست برای آن جواز داده شده تا آنچه را که ظاهرکردنش برای جدا کردن از زن آزاد و عدم شباهتش با او نیاز است، ظاهر گردد ولی پشت و سینه باز باید پوشیده شود و بر اصلشان باقی هستند.» [شرح عمدة الفقه من کتاب الصلاة– ابن تیمیة، ص 275]
شیخ ابن عثیمین (رحمه الله) از قول امام ابن تیمیه (رحمه الله) می‌نویسد:
«کنیزها در عهد پیامبر(صلی الله علیه و سلم) مانند زنان آزاد حجاب نداشتند…چرا که امکان به فتنه افتادن به آنها کمتر بود، و آنها مانند زنان از کار افتاده‌ای هستند که میل و امید به ازدواج ندارد و الله متعال درباره‌شان می‌فرماید: « فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُناحٌ أَنْ يَضَعْنَ ثِيابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزينَةٍ ‏» [نور: 60]، یعنی: « گناهى نيست كه پوشش خود را كنار نهند [به شرطى كه‏] زينتى را آشكار نكنند.» اما کنیزان زیباروی ترک به هیچ وجه امکان ندارد همانند کنیزان عصر رسول خدا (عليه الصَّلاة والسَّلام) باشند و باید تمام بدنش را دربرابر نظر بپوشاند.» [الشرح الممتع على زاد المستقنع – العثیمین، ج2، صص157 – 158]

سابعاً: لازم است تا با دخترتان به نقطه‌ی توازن و اعتدالی نسبت به علماء برسید، نقطه‌ی معتدلی بین از دست دادن اعتماد کامل و بین ادعای عصمت و سلامت و دوری از هر خطا. و رسیدن به این اعتدال مهم است، زیرا از دست دادن اعتماد کامل نسبت به علماء راه مهمی از راه‌های فهم دین را ساقط کرده و وسایل در امان ماندن از هوی و هوس، لغزیدن به منجلاب آن، پیروی از جاهلان و مغرضان دنباله‌رو هوی و هوس و در مقابل، ادعای عصمت کردن، سبب عدم تمایز اشتباهات و اجتناب نکردن از آنها می‌شود چنانکه لغزش عالم یا علماء بویژه در زمان فتنه‌ها، باعث آشکار شدن کسانی می‌شود که اهل علم و تقوا نیستند.

expand_less
X
منوی اصلی
X