چرا جایزۀ نوبل ریاضیات نداریم؟ آیا جایزه دیگری برای ریاضیات موجود است؟

date_range ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 1
چرا جایزۀ نوبل ریاضیات نداریم؟ آیا جایزه دیگری برای ریاضیات موجود است؟

چرا جایزۀ نوبل ریاضیات نداریم؟ آیا جایزه دیگری برای ریاضیات موجود است؟

معلوم است که آلفرد نوبل Alfred Nobel سوئدی، مهندس شیمی و مخترع دینامیت بود که تلاش کرد پیامدهای این اختراع کشنده را پس از مرگش از سر خود دور کند بویژه بعد از آنکه برخی روزنامه ها اشتباها بجای برادرش، خبر مرگ او را اعلان کردند لذا خودش در روزنامه ها، میزان نکوهش و اوصاف زشتی که درموردش گفتند را خواند به همین دلیل تصمیم گرفت جایزه ای سالانه را به تعدادی از علوم طبیعی و انسانی اختصاص دهد تا بدین گونه از نام خود پس از مرگش حمایت کند! جایزه او به موارد زیر تعلق گرفت:
“صلح .. ادبیات .. شیمی .. فیزیک .. پزشکی”.

سؤال اینست که:
چرا جایزه نوبل برای ریاضیات وجود ندارد؟

۱. یکی از اسباب رایج برای پاسخگویی اینست که آلفرد نوبل برای خواستگاری از زنی، پا پیش گذاشت اما آن زن، او را فریب داد و پیشنهادش را رد کرد .. و ریاضی دان مشهور سوئدی “گوستا متاج لفلر Gosta Mitta Leffler را بر او ترجیح داد..
مسئله ای که سبب شد نوبل از اختصاص جایزه برای ریاضیات خودداری کند!

البته ممکن است که بسیاری، این شایعه را بخاطر نبود دلایل تاییدکننده کافی نپذیرند با وجود اینکه نوبل در طول زندگانی خود ازدواج نکرد (هرچند که ۳ زن در زندگی اش به او نزدیک بودند).

۲. دلیل دیگر، رابطه گوستا متاج لفلر بنیانگذار روزنامه Acta Mathrmatica با موضوع ریاضیات است؛ چرا که او مردی مهم در جامعه بود و با ملکه ارتباط داشت، اما بین او و نوبل، دشمنی و کینه توزی بود (البته مردم درمورد اسباب این دشمنی اختلاف دارند) برخی ریشه اختلاف بینشان را حسادت نوبل به گوستا بخاطر نزدیکی اش به ملکه می دانند و برخی نیز ریشه خصومت متقابل آندو را تنفر نوبل از ریاضیات بر می شمارند!!
اخیرا هم عده ای گفته اند که خود گوستا دوست نداشته بخاطر اختراع دینامیت توسط نوبل با او ارتباط و برخوردی داشته باشد .. و خلاصه اینکه (به هر دلیلی که بوده) میان آن دو، دشمنی وجود داشته است که سبب گردیده تا نوبل به اختصاص جایزه برای ریاضیات، تمایلی پیدا نکند چون می دانست جایزه به کسی می رسد که او را دوست نمی دارد.

۳. اما سبب واقعی تر اینست که احتمال دارد آلفرد نوبل بطور کلی از ریاضیات یا علوم نظری خوشش نیامده باشد چنانکه ریاضیات در آن برهه و مکان، ارتباط زیادی با علوم کاربردی نداشته است در حالی که نوبل می خواست جایزه اش را بیشتر به اختراعات و اکتشافات اختصاص دهد.

۴. و دلیل آخر اینست که گفته می شود آن زمان در سوئد، جایزه مشهوری برای نوآوران عرصه ریاضیات وجود داشته است لذا احتمال دارد که نوبل دوست نداشته دو جایزه در آن واحد به ریاضیات تعلق بگیرد.

البته امروزه دو جایزه به ریاضیات اختصاص دارد که عبارتند از:

۱. جایزه سالانه آبل در نروژ که از سال ۱۹۰۲ تا کنون به نام ریاضی دان نروژی “نیلس هنریک آبل” مشهور است.

۲. جایزه فیلدز که هر چهار سال یکبار اعطا می شود و ریاضی دان کانادایی “جان چارلز فیلدز” بنیانگذار آن بود.

expand_less
X
منوی اصلی
X