شبهاتی در مورد انتقال بیماری‌های واگیردار در احادیث پیامبر ﷺ

date_range ۰۶ فروردین ۱۳۹۹ access_time زمان مطالعه: شش دقیقه visibility بازدید: 1
شبهاتی در مورد انتقال بیماری‌های واگیردار در احادیث پیامبر ﷺ

شبهاتی در مورد انتقال بیماری‌های واگیردار در احادیث پیامبر ﷺ

🔳شبهه: پیامبر اسلام می‌گوید بیماری منتقل نمی‌شود، ولی علم می‌گوید بیماری منتقل می‌شود، حق با کدامیک است؟ حدیث پیامبر یا علم؟

خداناباوران چند حدیث پیامبرﷺ را نشر داده‌اند و می‌گویند: که پیامبر ندانسته است که بیماری منتقل می‌شود درحالی که علم و تمام مردم می‌دانند که بیماری منتقل می‌شود.
برای مثال چند حدیث را از صحیح بخاری و مسلم می‌آورند و می‌گویند: این دلیلِ سخن ماست.

⬅️ ‌في الصحيحين عن أبي هريرة رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم أنه قال: ,,لا عدوى ولا هامة ولا صفر,, فقال أعرابي: يا رسول الله فما بال الإبل تكون في الرمل كأنها الظباء فيخالطها البعير الأجرب فيجربها؟ فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم: ,,فمن أعدى الأول,,
(مسلم 2222)
ترجمه: در صحیح بخاری و مسلم ابی هریره از پیامبرمان ﷺ روایت می‌کند که فرموده‌اند بیماری منتقل نمی‌شود و نحوست و هامه و صفر حقیقت ندارد. (هامة: در جاهلیت اعتقاد داشتند استخوان‌های مرده یا روح او پس از مرگش تبدیل به پرنده‌ای می‌شود و بر خانه‌ها می‌نشیند. صفر: در جاهلیت اعتقاد داشتند ماری به نام هامه در شکم جانوران هست که آنان را بیمار می‌کند.) مردی گفت: ای پیامبر خدا! شتر مانند آهو کاملا سالم است، ناگهان شتری که “گر” دارد نزد آن می‌آید و او نیز “گر” می‌گیرد! پیامبر ﷺ فرمود: پس چه کسی این [بیماری] را به نخستین [شترِ بیمار] انتقال داده؟

هدف پیامبرمان ﷺ در این حدیث این است که، عقیدهٔ مردم را اصلاح کند که فکر می‌کردند بیماری خود به خود منتقل می‌شود بدون امر و اراده خداوند، و خداوند هیچ قدرتی بر این بیماری ندارد. به همین خاطر پیامبرﷺ فرمودند: بیماری‌ای که خودبه‌خود منتقل شود و در حیطهٔ امر و ارادهٔ خداوند نباشد وجود ندارد و هر چیزی به فرمان و امر خداوند است.

🔹پس پیامبرمان ﷺ به هیچ عنوان در این حدیث به خطا نرفته‌اند بلکه این فهم غلط خداناباوران است {از حدیث} که می‌گویند ایشان به خطا رفته است.

🔸برای اثبات این که می‌گوییم: هدف پیامبر ﷺ از این حدیث این نبوده که بیماری منتقل نمی‌شود بلکه هدف ایشان ﷺ این بوده که بیماری خود به خود و بدون امر، فرمان و ارادهٔ خدا منتقل نمی‌شود؛ این حدیث را از پیامبر ﷺ نقل می‌کنیم: پیامبر ﷺ می‌فرمایند: “لا يورد ممرض علی مصح”
(بخاری5775،مسلم2221)
ترجمه: مریض را نباید بر سالم وارد نمود.

در این حدیث معلوم می‌گردد که بیماری منتقل می‌شود چرا که پیامبرمان ﷺ فرمودند: مریض {شتر یا غیره…} را نباید بر سالم وارد نمود، پس پیامبرﷺ دانسته است که بیماری متقل می‌شود ولی با اذن و اراده و فرمان خدا نه اینکه خود به خود و بدون ارادهٔ خدا منتقل شود.

🔹در حدیثی دیگر نیز می‌فرماید: وفر من المجذوم كما تفر من الأس
(أخرج الحديث البخاري بسنده في كتابه [الصحيح] في كتاب الطب باب الجذام)
▫️ترجمه‌: “از کسی که مبتلای جذام است بگریز، چنانکه از شیر می‌گریزی.”
از این حدیث هم اثبات می گردد که بیماری منتقل می‌شود.

🔸و حدیث سوم که امام مسلم آن را روایت کرده است: “كان في وفد ثقيف رجل مجذوم فأرسل إليه النبي صلى الله عليه وسلم: إنا قد بايعناك” فارجع(4256)
▫️ترجمه‌: یک شخص ابتلا به جذام -جذام بیماری خطرناکی است که به سرعت منتقل می‌شود و بیمارِ خود را از بین می‌برد، تا جایی که گفته‌اند طاعون است- خواست با پیامبر ﷺ بیعت کند، وقتی پیامبر ﷺ دانست که این شخص مبتلا به جذام است، فرمودند لازم نیست که مصافحه (دست دادن با هم برای بیعت) صورت گیرد و بیعت تو را پذیرفتم و برگرد.

خلاصهٔ مبحث این است که بیماری منتقل می‌شود اما به اراده و فرمان خداوند، نه اینکه بیماری خود به خود و بدون اذن خدا منتقل شود.

bit.ly/2J3laKD
🔶همچین یک پژوهش علمی این مبحث را برای ما اثبات می‌کند که این دو حدیث {بیماری منتقل نمی‌شود} و {از کسی که مبتلای جذام است بگریز، چنانکه از شیر می‌گریزی} به هیچ عنوان با هم تضاد و تناقض ندارند، این پژوهش علمی که توسط چند محقق آمریکایی صورت گرفته است و در مجله Infectious Diseases منتشر شده است عنوان می‌دارد که: مسئله انتقال بیماری به این شیوه نیست که عامهٔ مردم به آن باور دارند بلکه میزان مقاومت بدن انسان‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است به همین خاطر بعضی افراد به بیماری مبتلا می‌شوند و بعضی دیگر مبتلا نمی‌شوند و قاعدهٔ خاصی در این رابطه نداریم.
➖در خانواده‌ای، فرزندی دچار سرفه می‌شود این سرفه به بعضی از اعضای خانواده منتقل می‌شود و به بعضی دیگر منتقل نمی‌شود و این همان چیزی است که محققان دانشگاه Johns Hopkins موقعی که بر چند نفر آزمایش انجام دادند، دریافتند که بعضی از حاملان باکتری، مریض شده‌اند و بعضی دیگر مریض نشده‌اند به دلیل اینکه هر کسی سیستم دفاعی بدنی خاصی دارد و این سیستم دفاعی بدن است که احتمال دچار شدن فرد را به بیماری مشخص می‌کند. برای مثال کسی که حامل ویروس است احتمال ابتلای وی به بیماری ۱۰۰ درصد است ولی فردی دیگر که حامل همان ویروس است احتمال ابتلای وی به بیماری ۰ (صفر) درصد است.

➖به همین خاطر پخش ویروس (میکروب و انتقال بیماری در میان تک تک افراد) به شیوه‌ای یکسان و یکنواخت وجود ندارد چون سیستم‌های دفاعی بدن متفاوت‌اند، و این به معنای این نیست که اصلا خود را از ابتلا به این بیماری‌ها حفظ نکنیم و انسان باید در هر زمان و مکانی مواظب تندرستی و سلامتی خود باشد و خود را از میکروب و بیماری ها تا حد امکان حفظ کند.

〰️حال و بنابه تصدیق علم، ابتلا به بیماری و ویروس از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما بر ما لازم است که راه‌های پیشگری را دربرگیریم و این همان چیزی است که پیامبرﷺ به آن در دو حدیث که از نگاه خداناباوران، متضاد و متناقض هستند اشاره فرموده‌اند.

منبع:⬇️
William E. Yang, Sunil Suchindran, Bradly P. Nicholson, Micah T. McClain, Thomas Burke, Geoffrey S. Ginsburg, Clayton D. Harro, Subhra Chakraborty, David A. Sack, Christopher W. Woods, and Ephraim L. Tsalik. Transcriptomic Analysis of the Host Response and Innate Resilience to Enterotoxigenic Escherichia coli Infection in Humans. Journal of Infectious Diseases, January 2016.

http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160119074810.htm
✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

expand_less
X
منوی اصلی
X