نژادپرستی در اسلام و قرآن

date_range ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: پنج دقیقه visibility بازدید: 22
نژادپرستی در اسلام و قرآن

شبهه: قرآن و اسلام به نژادپرستی دعوت میکنند زیرا میان مسلمان و غیرمسلمان از نظر ارزش انسانی تفاوت گذاشته اند حال آنکه همه انسان هستند و با یکدیگر برابر اند و…

پاسخ:
اول از هرچیزی به شخص شبهه افکن باید گفت که اسلام اصلا نژاد نیست تا پایبند بودن به اسلام را مصداق نژاد پرستی بدانیم.


دلیل اصلی منفور بودن نژادپرستی جبری بودن آن است یعنی یک شخص، نژاد خود را خودش انتخاب نمیکند و به صورت کلی در نژادِ خود هیچگونه دخالتی ندارد.

پس داشتن یک نژاد، زبان یا قومیت خاص نشان از برتری و باارزش بودن نیست اما قضیه ی عقیده با این موارد متفاوت است زیرا این خود شخص است که انتخاب میکند که چه عقیده و چه سبک زندگی داشته باشد.

ممکن است مخالفان بپرسند چرا باید نزد مسلمانان، یک انسان مسلمان از یک انسان غیرمسلمان ارزش بیشتری داشته باشد؟ مگر همه انسان ها برابر نیستند؟


در پاسخ باید گفت که از دیدگاه قرآن همه انسان ها در خلقت برابر هستند :

“ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و ملت ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید. بی تردید ارزشمندترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست. یقیناً خداوند دانا و آگاه است” [۱]

اما باید دانست که در غیر از خلقت همه انسان ها بایکدیگر برابر نیستند. آیا شما با این استدلال که همه انسان ها برابر هستند؛ یک پزشک را با یک دزد برابر میدانید؟! یا یک انسان حق پذیر را با یک انسان متکبر برابر میدانید؟!


قرآن نیز این برابری خیالی را رد میکند و میفرماید :

“آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر هستند؟! همانا تنها خردمندان متذکر میشوند” [۲]
“بگو: «(هیچ‌گاه) ناپاک و پاک مساوی نیستند؛ هر چند فراوانی ناپاکان، تو را به شگفتی اندازد” [۳]

پس انسان ها بنابر نوع تفکر و عقیده، تخصص و… با یکدیگر متفاوت هستند و این گونه تفاوت قائل شدن میان انسان ها مذموم و نکوهیده نیست زیرا هر انسان فارغ از نژاد، زبان و قومیت میتواند به این فضایل برسد اما در بحث نژادپرستی موارد گفته شده به صورت موروثی هستند و شخص نمی تواند هیچ دخالتی در آن داشته باشد.

همین ملحدین و آتئیست های ایرانی را درنظر بگیرید که بیشترشان مسلمان زاده هستند اما اکنون مسلمان نیستند و خود آنها دلیلی هستند که مسلمان بودن برخلاف نژاد و قومیت ارثی نیست و شخص خود عقیده و طرز تفکر خود را انتخاب می کند.

حال که اینگونه است نزد ما مسلمانان یک شخص مسلمان بسیار محبوبتر و عزیزتر از یک شخص غیرمسلمان است و این موضوع هیچ ارتباطی با نژادپرستی ندارد و از کج فهمی بعضی مخالفان است که اینگونه آن را تفسیر می کنند.

در اینجا جا دارد انگشت اتهام را به سمت خود ملحدین بچرخانیم که خود آنها نژادپرستان واقعی عصر حاضر هستند چون بیشتر آنان طرفدار تکامل داروین اند که این نظریه درواقع نژادپرستی را توجیه میکند.

داروین در کتاب نژاد بشر (تبار انسان) سیاه پوستان و استرالیایی ها را از نسل گوریل می داند و می گوید اینان “نژاد معیوب” هستند و سفید پوستان نژاد برتر اند. و در آینده سیاه پوستان باید طبق انتخاب طبیعی از بین بروند. [٤]

همچنین هیتلر تحت تاثیر عقاید انتخاب طبیعی و تنازع بقا دست به آن جنایات هولناک زد.

پس به ملحدینی که در مقابل اسلام دهان گشاده اند و اسلام و مسلمانان را نژادپرست خطاب می کنند باید گفت که نژادپرست واقعی، خودِ شما هستید چون طبق عقاید شما برپایه ی تکامل و فرگشت، نژادپرستی امری عادی است و فقط نژاد برتر باید زنده بماند و بقیه انسان ها محکوم به نابودی هستند.

برای رد تمام شبهات پیرامون نژادپرستی در اسلام، تنها این حدیث پیامبر صلی الله علیه وسلم کفایت میکند که در واقع مفهوم انسانیت را برای بشریت تعریف می کند؛ ایشان فرمودند :

«هان ای مردم! آگاه باشید که پروردگار شما یکی است و پدر شما یکی است، و آگاه باشید که هیچ عربی‌ بر هیچ عجمی (غیرعرب)‌، و هیچ عجمی‌ بر هیچ عربی‌ و هیچ سیاه پوستی بر هیچ سرخ پوستی و هیچ سرخ پوستی بر هیچ سیاه پوستی “هیچگونه برتری ندارد” مگر به تقوی» [٥]

حال خود قضاوت کنید که آیا اسلام و مسلمانان، نژادپرست و فاشیست هستند یا ملحدین و اسلام ستیزانِ متاثر از عقاید داروینیسم؟!

پ.ن: اگر شبهه پرداز بجای اسلام، میگفت یهودیان نژادپرست هستند سخنش تا حدودی درست می بود زیرا یهودیان به دلیل نژاد خاص، خود را برتر میدانند و غیریهودیان به ندرت اجازه دارند که یهودی شوند و یهودیت نوعی صفت ارثی است.

منابع:

[۱] سوره حجرات/آیه ۱۳
[۲] سوره زمر/آیه ۹
[۳] سوره مائده/آیه ۱۰۰
[٤] Charles Darwin, The Descent of Man, 2nd ed., New York: A.L. Burt Co., 1874, p. 178
[٥] مسند امام احمد ۵/۴۱۱ شماره (۲۳۴۸٩) و ابن تیمیه درالإقتضاء ۱/۴۱۲ اسناد آن را صحیح گفته است و علامه البانی نیز آن را صحیح گفته است (الصحیحة) 

expand_less
X
منوی اصلی
X