چرا از اختراعات و وسایل کفار استفاده می‌کنید؟!

date_range ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 14
چرا از اختراعات و وسایل کفار استفاده می‌کنید؟!

بسیار شنیده‌ایم که اسلام‌ستیزان می‌گویند: چرا از فیسبوک، تلگرام و دیگر چیزهایی که کافران ساخته‌اند استفاده می‌کنید؟! خیال می‌کنند برهانی محکم و قاطع اقامه کرده‌اند که نزدیک است هر سامعی را مدهوش کند! اما بعد از تأمل آشکار می‌شود که چنین کلامی لایق هزاران خنده است و نه تنها برهانی قاطع نیست، بلکه مغالطه‌ای سست و ضعیف است!

اولاً شکی نیست که در میان توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای ارتباطی و نیز سازندگان سخت‌افزارهای موبایل‌های هوشمند و کامپیوترها، افرادی مؤمن و غیرمؤمن به خداوند وجود دارند، و در میان مؤمنان نیز افرادی از ادیان مختلف حضور دارند، پس اگر قرار بر چنین استدلالی باشد، باید هر ملحدی پیش از نصب یک اپلیکیشن یا خرید یک وسیله، به تحقیق درباره‌ی عقائد بنیان‌گذاران و کارکنان شرکت سازنده بپردازد، درحالی‌که می‌دانیم هرگز چنین نبوده و کسی چنین پرهیزکارانه (!) به دنبال تکنولوژی نمی‌رود، بلکه بدون توجه به چنین مسائلی، از این خدمات استفاده می‌کند!

ثانیاً شرط استفاده‌ی از یک تکنولوژی، هم‌عقیده‌بودن با صاحب آن تکنولوژی نیست و از این جهت بود که غرب، به گواه مستشرقین غربی، دانش را از جهان اسلام اخذ کرده [1] و توسعه دادند، و احدی از آن‌ها با ملحدین ایرانی هم‌نظر نبوده و نگفته‌اند که چون این‌ها با ما هم‌عقیده نیستند، پس علوم و دانش آن‌ها بر ما حرام است، بلکه در ترجمه‌ی این میراث بزرگ به زبان خود کوشش بسیار کرده‌اند، پس در این میان، اسلام‌ستیزان ایرانی از قافله عقب‌مانده‌اند و بس!

ثالثاً می‌توان به طور خاص درباره‌ی هر کدام از این خدمات نیز مناقشه کرد؛ برای نمونه، مؤسس فیس‌بوک (Mark Zuckerberg) پس از تحولاتی که در عقائدش داشته می‌گوید: «من معتقدم که دیانت، بسیار اهمیت دارد!» [2]
آشکار است که مسئله‌ی دیانت از دیدگاه ملحدین ارزشی ندارد؛ پس چگونه از فیس‌بوک استفاده می‌کنند، و آیا آتئیستی در دنیا وجود دارد که با دیدن این پست، فیس‌بوک را ترک کرده باشد؟!

پی‌نوشت‌ها:
[1] تأثیر اسلام در اروپا، مونتگمری وات، ترجمه یعقوب آژند، نشر مولی، ص 79: «اروپاییان قبل از اینکه به پیشرفت‌هایی نایل گردند، تمام آنچه را که می‌توانستند از اعراب و دنیای اسلامی گرفته و اقتباس کردند.»
[2] واشنگتن‌پست، 30 دسامبر 2016، جولی زوزمر.

expand_less
X
منوی اصلی
X