آیا علم تجربی قادر به درک و شناخت تمام هستی است؟

date_range ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 4
آیا علم تجربی قادر به درک و شناخت تمام هستی است؟


ملحدین گمان می‌کنند که علم تجربی (مادی) تنها راه برای درک و شناخت تمامی اشیای موجود در جهان می‌باشد…


اما علم تجربی با مشکلات بزرگی که از آن می‌توان به نام مشکلات آگاهی سخت‌افزاری (The Hard Problem Consciousness) نام برد رو به رو شده است.


ملحدین و شاگردان مکتب علوم مادی سعی می‌نمایند تا از علوم تجربی به‌عنوان مقدمه‌ای برای تفسیر بسیاری از اموری که با علم تجربی قابل درک نیستند استفاده کنند، مانند تلاش آنان برای تفسیر خواب و رویاها که انسان در طول روزش با آن روبه رو می‌شود و یا تلاش آنان برای تفسیر اینکه آزمایش‌های فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی فقط در مغز است و بس.


اما همواره دیدگاه و سخنان‌شان گرایش یگانه‌ای را دنبال می‌کند (و نادرستی آن به اندازه‌ای بدیهی است که) برداشت خردسال‌ترین کودک در خصوص نقطه‌ی مقابل دیدگاه‌شان گرایشی دیگر را می‌پیماید!! و بدین‌وسیله موج جدیدی از انحراف فکری با گرایش ناباوری و ماده‌گرایی پیش روی ما ایجاد می‌شود و میزان دگماتيسم (جزم‌اندیشی) و لجبازی‌شان که صرفا با هدف ستیزه‌جویی بوده و هیچ ارتباطی به اندیشه‌ی مورد ادعایشان ندارد هویدا می‌گردد.


ما در اینجا فرآیند فکر کردن را با مثالی ساده در زندگی رومزه بـرای شما توضیح می‌دهیم تا میزان اختلافی را که متاسفانه ملحدین و مادیگراها برای تحریف مفاهیم در اذهان مردم عوام انجام می‌دهند نمایان سازیم.
همه ما مراحلی را که طی آن عملیات نصب یک برنامه بر روی کامپیوتر یا گوشی شروع شده و پایان می‌پذیرد می‌دانیم…


به‌عنوان مثال از کامپیوتر می‌خواهیم که بـا یکی از برنامه‌های فتوشاپ، رسمی برایمان طراحی کند. شخص بالفعل در ذهن خود به وسیله فکر، نقشه و صورتی ذهنی از شخص را ترسیم و بوسیله برنامه کامپیوتری آنرا اجرا می‌کند و در نتیجه، نقاشی زیبا و جذابی، ابداع و طراحی می‌گردد.


سوال اینست که کدام عاقلی می‌گوید این صفحه نقاشی را واکنش‌های فیزیکی، شیمیایی و الکترونیکی طراحی کرده‌اند؟
طبیعتا عقل هرگز این وصف را نمی‌پذیرد بلکه مردم به این نوع تصور می‌خندند و همانگونه که گفتیم کوچک‌ترین نوزاد نیز با فطرت و بداهت خود، خطا و تدلیس آن را متوجه می‌شود.


و اکنون:
ملحدین و پیروان منهج مادی یا فلسفه‌ی مادی (ماتریالیسم) دقیقا سوار مرکب این تدلیس گردیده‌اند، آنـان گمان می‌برند که فکر کردن تنها اشاراتی هستند که در مغز وی روی می‌دهند و هیچ چیزی به‌نـام عقـل یا نفس و یا آگاهی ذاتی وجود ندارد.


به رغم این کلام حتی استحقاق شرح و تفسیر از جانب شخص عادی را ندارد و اینگونه افـراد در این مواضع باید تنها بر حدس خود اعتماد کرده و به اصطلاحات و حواشی ملحدین به خاطر نیرنگشان اعتنایی نکنند!!

البته به غیر از این، ما دوست داریم دو اشکال مهم پیرامون قضیه آگاهی سخت‌افزاری را برای شما نقل کنیم.
وسیله‌های کسب علم مادی (علمی که تنها محسوسات را قبول می‌نماید) از تفسیر حالت آگاهی در وجود تمامی انسانها عاجز است؛ در حالی‌که آگاهی در طول حیات و در تمامی مواقف و لحظات زندگی او، مستمرا با اوست و وی را به خودآگاهی می‌رساند و او در قبال تمامی مادیات، واکنش انفعالی معنوی داشته و زیبایی و دوست داشتن و کراهت و… را به دنبال دارد.


همچنین خودآگاهی که انسان در طی خیالات و فکر کردن به آن می‌رسد، از حدود ماده و واقعیت محسوس، تخلف و تخطی می‌نماید. بنابراین چگونه ذرات ماده و مغز (به گونه‌ای که ملحدین می‌گویند) می‌توانند درباره چیزی خارج از منظومه مادی و محسوس مانند آینده، بهشت، جهنم و… فکر کنند؟!

تهیه شده توسط سایت الباحثون المسلمون، به نقل از «عن الإلحاد»
رد شبهات ملحدین
مترجم: ف.خ

expand_less
X
منوی اصلی
X