سلسله مباحث مربوط به قتل ناموسی(بخش هفتم و پایانی)؛مجازاتی که برای فرزندکشی معین شده است، دلیل بر مردسالاری است و به زنان ظلم شده است!

در بخش قبلی، به سه ایراد مهمِّ وارد بر قانون مجازات فرزندکشی جواب داده شد و در این بخش نیز به اعتراض پایانی پاسخ خواهیم داد تا پرونده این شبهه نیز مختومه گردد.

❌اعتراض چهارم: مجازاتی که برای فرزندکشی معین شده است، دلیل بر مردسالاری است و به زنان ظلم شده است؛ چراکه پدری که دخترش را به قتل رسانده است، قصاص نمی‌شود، اما مادری که فرزندش را به قتل برساند، قصاص می‌شود.

🟢 پاسخ:

✅ اولاً: همان طور که در بخش‌های قبلی مستنداً بیان کردیم بین پدر و مادر – بنابر دیدگاه جمهور فقهاء – در مجازات فرزندکشی تفاوتی نیست؛ بنابراین اصل این اعتراض وارد نیست.

✅ ثانیاً: در فرزندکشی بین دختر یا پسر نیز فرقی نیست، بنابراین از این جهت نیز اعتراض وارد نیست؛ یعنی چنین است که پدر برای قتل پسرش قصاص شود و برای قتل دخترش، خیر. در این ایرادِ واهی، معترض چنان وانمود کرده است که اگر پدری دخترش را به قتل برساند، قصاص نمی‌شود؛ اما اگر پسرش را به قتل برساند، لابد قصاص می‌گردد؛ لذا به نوعی به مخاطب القاء می‌کند که در این امر هم تبعیض وجود دارد؛ در صورتی که چنین ادعایی به هیچ وجه صحت ندارد.

✅ ثالثاً: چرا این معترضان، فرزندکشی توسط پدر را به مردسالاری تعبیر و مرتبط می‌کنند؛ اما موارد بسیاری را که قتل فرزند توسط مادر انجام شده است، نادیده می‌گیرند؟ چه چیزی باعث شده است که با احساسات مردم بازی شود و بخشی از جنایات را برجسته و بخش دیگر را مخفی و یا به راحتی از کنارشان عبور کنند؟!

به‌طور مثال:
▪️در تاریخ ۱۸شهریور۱۳۹۴، در مشهد، مادری دختر و پسر خردسال خود را به قتل رساند. [1]
▪️در تاریخ ۱۳تیر۱۳۹۶، در خراسال شمالی، مادری سه فرزند خود را کشت. [2]
▪️در تاریخ ۲۹خرداد۱۳۹۷، در مشهد، مادری با لگد، فرزند دو‌ و نیم سالهٔ خود را به قتل رساند. [3]
▪️در تاریخ ۱۲دی۱۳۹۸، در خراسان جنوبی، مادری فرزند یک‌ونیم سالهٔ خود را به قتل رساند. [4]
▪️در تاریخ ۲۳بهمن۱۳۹۸، در شیراز، مادری دو فرزند خود را کشت. [5]
▪️در تاریخ ۱۹خرداد۱۳۹۹، در کرمان، مادری دو دختر خود را به قتل رساند. [6]

⁉️چرا این خبر اخیر و اخبار قبلی مانند خبر فرزندکشی که توسط پدری در گیلان اتفاق افتاد، سر و صدا نکرد؟! جواب آن آسان است چون عده‌ای معترضِ مغرض به دنبال تشویش اذهان عمومی هستند و از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند.

✅ رابعاً: موارد زیادی وجود دارد که مادرِ قاتل یا محاکمه نشده و یا مجازات قصاص نداشته است. به‌طور نمونه:
▪️مادری در استرالیا که هفت فرزند و یک برادرزادهٔ خود را کشت، به‌ دلیل ادعای عارضهٔ روانی محاکمه نشد. [7]
▪️مادری در تهران که فرزند شیرخوار خود را به قتل رسانده است، بعد از گذراندن حبس آزاد می‌شود. [8]

✅ خامساً: اینکه در جامعهٔ مسلمانان به دلایل متعددی فرزندی کشته می‌شود دلیل بر این نیست که الزاماً به سبب مردسالاری باشد؛ چون در شریعت اسلام اجازهٔ فرزندکشی به طور عموم به والدین و بالاخص به پدران داده نشده است؛ بلکه در هر حال، فعلی حرام می‌باشد. با این وجود، با یک مقارنه در آمار فرزندکشی در برخی از کشورهای جهان روشن است که شمار فرزندکشی توسط پدران بیشتر است و یا اصولاً شمار فرزندکشی به‌صورت عموم در سال زیاد بوده است؛ آیا این دلیل بر والدسالاری یا مردسالاری است؟! یا باید دنبال یافتن علل و اسباب این جنایات از بُعد جامعه‌شناختی و رفع این معضل بود؟!

💢در آمریکا بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۷، آمار بالایی در فرزندکشی مادران ثبت شده است. [9] روان‎شناسان در آمریکا تخمین می‎زنند که از هر ۴ مادر، یک نفر به کشتن کودک خود فکر می‎کند. مطالعه‎ای که سال ۲۰۱۴ در آمریکا انجام شد نشان داد در یک دورهٔ ۳۲ ساله، ۱۵درصد از مجموع جنایات در این کشور، متعلق به فرزندکشی است. بنابر اطلاعات وزارت دادگستری آمریکا که در این رابطه به چاپ رسیده است، بین سال‎های ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۷، ۱۱ هزار کودک توسط والدین خود کشته شده‎اند و این یعنی، به‌طور متوسط، هر سال بیش از ۳۴۰ مورد فرزندکشی اتفاق افتاده است. [10] البته بر اساس مطالعات FBI در سال ۲۰۱۴، این رقم ۴۵۰ مورد در سال است. [11]

📝نتیجهٔ پایانی: فرزندکشی در شریعت اسلام حرام و از گناهان کبیره است. نزد جمهور فقهاء مرتکب آن مجازات تعزیری دارد؛ لیکن نزد برخی دیگر از فقهاء، ارتکاب این جرم، حکم قصاص را به دنبال دارد. همچنین نزد فقهاء، میان پدر و مادر، در پیگیری قضایی و نوع مجازات هیچ تفاوتی وجود ندارد. همچنین این نوع جنایت نیز نمی‌تواند دلیلی بر مردسالاری جامعه باشد؛ بلکه باید در پی شناخت علل و اسبابی که زمینه‌ساز بروز و ارتکاب چنین جرم‌هایی در جامعه هستند، بود. نهایتاً اینکه، ثابت شد ادعاهای معترضانِ مغرض در خور توجه نیست.

📚پی‌نوشت‌ها:

[1]www.yjc.ir/00MJL6
[2]www.isna.ir/news/96041306755/
[3]www.mashreghnews.ir/news/866365
[4]www.borna.news/fa/tiny/news-944611
[5]www.isna.ir/news/98112317419/
[6]tn.ai/2281877
[7]bbc.in/2AXG9hD
[8]www.eghtesadonline.com/n/1eGA
[9]bit.ly/31e8NFL
[10]bbc.in/3duJrWQ
[11]bit.ly/2VgFmiF

expand_less
X
منوی اصلی
X