رسوایی جدید برای استیفن هاوکینگ

date_range 20 جولای 2020 access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 21
رسوایی جدید برای استیفن هاوکینگ

«ایثان سیگل»، دانشمند مشهور، در بخش علمی مجلهٔ فوربس، مقاله‌ای را در ماه جاری میلادی (ژوئیه ۲۰۲۰) منتشر کرده است با این محتوا که استیفن هاوکینگ حداقل در یک موردِ اثبات‌شده به‌طور کاملا آگاهانه به مردم و جامعهٔ علمی دروغ گفته و باعث گمراهی سایر دانشمندان و جامعه شده است.

📄 او در این مقاله که با عنوان:

“Yes, Stephen Hawking Lied To Us All About How Black Holes Decay.”

«بله، استیفن هاوکینگ در مورد نحوهٔ فروپاشی خودانگیختهٔ سیاه‌چاله‌ها به ما دروغ گفته است.»

منتشر شده است، دربارهٔ استیفن هاوکینگ می‌نویسد:

«او می‌دانست که این قیاس اشتباه بوده است و باعث می‌شود فیزیک‌دانان درمورد آن اشتباه فکر کنند، اما تصمیم گرفت که آن را در اختیار جامعهٔ عمومی بگذارد.»👇

“He knew that this analogy was flawed and would lead to physicists thinking incorrectly about it, but he chose to present it to the general public.”

🔸بخش‌هایی از این مقاله را می‌خوانیم:

«به‌درستی‌ که بزرگترین ایدهٔ علمی هاوکینگ، طرز تفکر ما را در مورد سیاه‌چاله‌ها متحول ساخت. به‌هیچ‌وجه این سیاه‌چاله‌ها کاملاً سیاه نیستند و در واقع، خود هاوکینگ اولین شخصی بود که به این نکته پی برد و پیش‌بینی کرده بود که از این سیاه‌چاله‌ها، احتمالأ پرتوهایی برون‌افشانی می‌شود: پرتوی هاوکینگ. او در سال ۱۹۷۴ به این نتیجه رسیده بود. این پرتو از بنیادی‌ترین پیوندهای موجود بین جهان‌های کوانتومی و نظریهٔ گرانش، نسبیت عام اینشتین است.

با این وجود، اشتباهی فاحش در تصویری که او از این پرتو در کتاب برجستهٔ خود، «تاریخچه‌ای مختصر از زمان» ارائه داده است، وجود دارد. او به مدت ۳۲ سال به دانشجویان فیزیک و افراد غیرمتخصص و حتی دارای تخصص در شاخهٔ فیزیک اطلاعات غلطی داده است. در واقع، سیاه‌چاله‌ها به‌طور خودانگیخته فرومی‌پاشند.

قیاس ضعیفی که او در مشهورترین کتاب خود، «تاریخچه‌ای مختصر از زمان»، آورده است، صحیح نمی‌باشد. پرتوی هاوکینگ الکترون‌افشانی ذرات و پادذرات افق رویداد نیست. این پرتو شامل جفتِ حامل انرژی منفی که درون سیاه‌چاله فروریزد، نیست. این پرتو حتی مختص سیاه‌چاله‌ها نیست. استیفن هاوکینگ حقیقتا نحوهٔ فروپاشیدن خودانگیختهٔ سیاه‌چاله‌ها را می‌دانست، اما داستانی بسیار متفاوت و حتی نادرست را برای جهانیان عرضه داشت. حال زمان آن رسیده است که همهٔ ما به این حقیقت پی ببریم.»

🔸دقت کردید؟ جناب هاوکینگ – که مثلاً نماد جامعهٔ علمی (!!!) بود و خداناباوران ایران و حتی جهان با اعتماد به او، وجود خداوند را انکار می‌کردند به‌عمد و با وجود اینکه خودش می‌دانسته، حرفش اشتباه است و باعث گمراهی می‌شود؛ اما آن را منتشر کرده است.

❓یادتان هست می‌گفتیم که امثال کراوس و هاوکینگ صرفا بخاطر شهرت و فروش کتاب‌هایشان به‌راحتی حاضرند دروغ بگویند و گمراهی مردم ذره‌ای برایشان مهم نیست؟ باید به حال‌و‌روز خداناباوران ایرانی گریست که دل به چنین اشخاصی خوش کرده‌اند و با اعتماد به اینان خدا را انکار می‌کنند.

http://bit.ly/2ZFQCb1

expand_less
X
منوی اصلی
X