هولوکاستی پنهان

date_range ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 1
هولوکاستی پنهان

لئوپولد دوم، پادشاه سابق بلژیک؛ پادشاهی که در خلال سال‌های ۱۹۰۸تا۱۹۶۰م. میلیون‌ها نفر از ساکنان آفریقا را قربانی نقشه‌های استعماری خود کرد.


🔺 بدون تردید، بسیاری از صاحب‌منصبان لئوپولد دوم، در بالادست رودخانهٔ کنگو، بسیاری از ساکنان بومی را سخت‌ وحشت‌زده کرده بودند؛ آن‌ها را با تهدید به قطع دست‌وپاهای خودشان و یا فرزندشان، به‌ کار وا می‌داشتند؛ به زنان تجاوز و مردان را اعدام و نیز اعضای بدن آن‌ها و حتی کودکان را قطع می‌کردند و روستاها را برای منافع پادشاه به آتش می‌کشاندند. همچنین مجریان این حکومتِ استعماری، کودکان یتیم را از محل‌های اجتماع می‌ربودند و آن‌ها را به «کلونی کودکان» برای کار و یا آموزش نظامی می‌فرستادند. برآوردها نشان می‌دهد بیش از نصف این کودکان، در این کلونی‌ها جانشان را از دست داده‌اند.

هوچیلد با اشاره به این کشتار همگانی در کتابش، «شبحی از شاه لئوپولد: روایتی از طمع و وحشت و قهرمانی‌گری در آفریقای استعماری»، آورده است که ۱۰میلیون نفر در یکی از هولوکاست‌های فراموش‌شده، جانشان را از دست داده‌اند.
خشکسالی و بیماری نیز در کنار کشتار همگانی، مرگ این ۱۰میلیون نفر از بومیان کنگو را در طول این استعمار ددمنشانه رقم زده است.

❗️جالب این جاست که او با حکومت خود در کنگو، وعدهٔ مأموریتی انسان‌دوستانه و نیکوکارانه را داده بود که زندگی مردم آفریقا را بهبود خواهد بخشید، اما طولی نکشید که این پادشاهی به حکومتی خونخوار و استثمارگر تبدیل شد؛ حکومتی که با اِعمال کار شاقه و اجباری، به جمع‌آوری و تجارتِ لاستیک و عاج و مواد معدنی پرداخت. بلژیک در حالی کنگو را ترک کرد که تنها سه آفریقایی در ادارات کنگو، دارای پست‌های مدیریتی بودند و در تمام کشور، کمتر از ۳۰ تحصیل‌کردهٔ دانشگاهی وجود داشت.

🎙 مریل تشوسی رابرت، یکی از اعضای ضدنژادپرستی NGO می‌گوید: «بخش بزرگی از کشور بلژیک با پول‌هایی که از مردم کنگو، در آفریقا، به سرقت رفته، ساخته شده است…»

💻 منابع:


📚 Adam Hochschild, “King Leopald’s Ghost: A story of Greed, Terror, and Heroism in Colonial Africa”
🌐 bit.ly/2PvVN7r
🌐 bit.ly/2PvVRnH
🌐 bbc.in/33zz3M0

expand_less
X
منوی اصلی
X