چهره واقعی کوروش هخامنشی(قسمت سوم)؛ قتل‌عام مردم نینوا توسط کوروش

date_range 16 نوامبر 2020 access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 11
چهره واقعی کوروش هخامنشی(قسمت سوم)؛ قتل‌عام مردم نینوا توسط کوروش

یکی از منابعی که برای وصف سجایای کورش به فراوانی بدان استناد می‌شود، کورش‌نامه (سیروپدی) نوشتهٔ گزنفون است؛ اما در این استنادها، معمولاً به بازگویی بخش‌های دلپسند آن اکتفا می‌شود و بقیه متن را نادیده می‌انگارند.


گزنفون آورده است که کورش برای حمله و تسخیر شهر نینوا، روز عید را انتخاب کرد که مردم سرگرم جشن‌وشادی هستند. او به سپاهیان خود می‌گوید که خانه‌های مردم قابل‌احتراق است و ما می‌توانیم با پشتیبانی خدا و با مشعل‌های فراوانی که داریم، آن‌ها را به آتش بکشیم تا ساکنان شهر در میان شعله‌های آتش بسوزند.


آنان در حالی‌که بانگ جشن‌وشادی در شهر پیچیده بود، وارد شهر شدند و هر آن‌کس را که می‌دیدند به ضرب تیغ شمشیر از پای در می‌آوردند. گزنفون نقل کرده است: «کورش به سواره‌نظام و سربازان خود فرمان داد هر کس را که در کوچه‌ها یافتند، بکشند».
پس از این پیروزی، اولین اقدام کورش و سپاهیانش این بود که در برابر خدایان (بت‌ها) به میمنت این پیروزی شکرگزاری کنند و سهمی از غنائم ناشی از غارت شهر را به معابد خدایان اختصاص داد.


کوروش همچنین فرمان داد تا خانه‌های بزرگان شهر را مصادره کنند و به سردارانی که مجاهدت بیشتری کرده بودند، واگذار شوند. او به مردان تحت‌امر خود اختیار داد تا اسیران جنگی را تحت‌مالکیت خود نگه دارند.
کوروش به مردم نینوا فرمان داد که از حاکمی که او معین می‌کند، فرمانبرداری کنند و به کشت‌وکار مشغول شوند تا بتوانند خراج و غنائم لازم را پرداخت کنند.

📚بنگرید به:
گزنفون، کورش‌نامه، ترجمه رضا مشایخی، چاپ ششم، تهران، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۶، ص۲۱۴تا۲۱۶.

البته بعضی‌ها می‌گویند که فتح نینوا به دست هوخشتره روی داده است و در این کتاب بجای بابل، بعضی ترجمه‌ها اشتباهی نینوا را ذکر کرده‌اند. اما این از اصل موضوع تاریخی چیزی را تغییر نمی‌دهد حال نینوا باشد یا بابل…

expand_less
X
منوی اصلی
X