سرکوب آزادی‌خواهی مردم در حکومت هخامنشیان

date_range 21 نوامبر 2020 access_time زمان مطالعه: دو دقیقه visibility بازدید: 1
سرکوب آزادی‌خواهی مردم در حکومت هخامنشیان

🔺 سرکوب مردم ایران

داریوش در سال نخست پادشاهی خود، ضمن سبعانه‌ترین شکنجه‌ها، دست به قتل‌عام بیش از یک‌صدهزار نفر و غرق‌کردن انبوهی دیگر در آب رودخانه کرد. همچنین داریوش برای سرکوب اهالی مرغیانه (مرو) به روایت تحریر عیلامی و بابلی، کتیبه‌ی خودش در بیستون، تعداد ۵۵,۰۰۰ نفر را قتل‌عام کرد.

چنین حجم عظیمی از کشتارها این پرسش را پیش می‌آورد که آیا قیام‌هایی که برای رهایی از سلطه‌ی هخامنشیان برپا شده بود، شکل جنبش‌های گسترده مردمی به خود گرفته بودند و یا اینکه داریوش علاوه بر کشتار وسیع دشمنان خود، دست به قتل‌عام مردم عادی نیز می‌زده است؟ این پرسشی است که برخی پژوهشگران و از جمله پی‌یر بریان پیش کشیده‌اند و تاکنون به‌دلیل کمبود منابع لازم، پاسخ روشنی بدان داده نشده است. با اینکه بیشتر حالت اول محتمل است (یعنی گستردگی جنبش‌های مردمی و نه قتل‌عام مردم عادی) اما پاسخ آن – هرچه که باشد – چیزی از رفتارهای سبعانه‌ی داریوش کم نمی‌کند.

بریان در ادامه این پرسش و با اتکای به مجموع منابع بررسی‌شده، می‌افزاید: «تردید نیست که پارسیان به سلاح ترور و وحشت توسل جستند» سلاح همیشگی حاکمان و جباران تاریخ. [۱]

🔺 هخامنشیان و سرکوب استقلال‌طلبان مصری

نمونه‌ی دیگری از کوشش مردمان سرزمین‌های زیر نفوذ هخامنشیان برای رهایی از سلطه‌ی آنان، مصر است. مصریان برای چندمین بار در سال ۴۶۰ قبل از میلاد به رهبری ایناروس قیام می‌کنند و همچون مادها به مرز پیروزی نزدیک می‌شوند. اما اردشیر یکم هخامنشی به سرعت نیروهای ضدشورش هخامنشی را به سرداری بگبوخشه به مصر اعزام می‌کند.

بگبوخشه که سابقه‌ی سرکوب موفقیت‌آمیز قیام بابلیان را نیز در پرونده خود داشته است، به فرمان شاهنشاه هخامنشی با سپاه بی‌شماری که با خود همراه کرده بود، دست به سرکوب و قتل‌عام مصریان می‌زند و مجددا سلطه‌ی هخامنشیان بر مصر را برقرار می‌سازد. این واقعه بر دو مُهر هخامنشی ثبت شده است که متعلق به بگبوخشه و اردشیر یکم هستند. [۲]

📚 منابع:
[۱] «رنج‌های بشری»، رضا غیاث‌آبادی، ص۴۴؛ همچنین بنگرید به: «تاریخ امپراطوری هخامنشیان»، پی‌یر برایان، ترجمه‌ی مهدی سمسار، ج۱، ص۲۸۶تا۲۹۰.
[۲] «رنج‌های بشری»، رضا غیاث‌آبادی، ص۴۴و۴۵؛ همچنین بنگرید به: «داریوش و ایرانیان»، والتر هینس، ترجمه‌ی پرویز رجبی، ص۲۴۲تا۲۴۹.

📲 برگرفته از: کانال تلگرامی «ناگفته‌های ایران باستان»

expand_less
X
منوی اصلی
X