نکاح يعنى چه و چرا به عقد ازدواج اسلامى، نكاح می‌گويند؟

date_range 21 نوامبر 2020 access_time زمان مطالعه: شش دقیقه visibility بازدید: 1
نکاح يعنى چه و چرا به عقد ازدواج اسلامى، نكاح می‌گويند؟

از جمله چیزهایی که برای بقای اسلا‌م‌ستیزان بر عناد ضروری است، باورکردن شنیده‌ها به دور از تحقیق می‌باشد؛ کسی چیزی می‌نویسد و پس از آن، مردم بسیاری را مبتلا می‌کند و آنان هم آن مطالب دروغ و اوهام زشت را بدون تحقیق منتشر می‌کنند و خرد خود را به بازار دشمنی اسلام می‌فروشند و با این همه ادعای بیداری دارند، حال آنکه در خواب راه می‌روند و بیداریشان تنها یک توهم است!

🔺 مسعود انصاری، اسلام‌ستیز مشهور معاصر، در یکی از کتاب‌های خود از روی تدلیس چیزکی نوشته و پس از آن خردباخته‌ای آن را در اینترنت منتشر کرده است و از آنجا هم هزاران نفر گمان کرده‌اند که حقیقت این است و جز این نیست! بیایید با شیوه‌ی کار اسلام‌ستیزان آشنا شویم…

🔹 معنای واژه‌ی نکاح چیست؟ مراد ما در اینجا عقد ازدواج است، اما انصاری می‌گوید: «فرهنگ لغت دهخدا و منتهی‌الارب که از مشهورترین و معتبرترین فرهنگ‌های لغت هستند، واژه‌ی نکاح را «جماع‌کردن و گ…..» ترجمه کرده‌اند.»

پاسخ: در فرهنگ دهخدا، تنها در چند موضع اینگونه معنا شده که علت آن در ادامه خواهد آمد، اما این نابغه‌های تحقیق، اصل آنچه را دهخدا آورده است، کتمان کرده‌اند! در لغت‌نامه‌ی دهخدا، در ذیل «نکاح» آمده است: «زن‌کردن، عقد زناشویی بستن، زن‌گرفتن، تزوج، نکح، کابین‌کردن. شوی‌کردن، شوهرکردن. ازدواج، زناشویی، عروسی. عقدی که به موجب آن علاقه‌ی زناشویی بین زن و مرد ایجاد شود. مجامعت‌کردن، جماع‌کردن…» [۱] [توجه: اسکن این صفحه از لغت‌نامه دهخدا در پست بعدی است]
پس دهخدا معنای ازدواج را مقدم کرده و در نهایت همبستری را ذکر کرده، اما این دروغگویان همه را کتمان کرده و تنها معنای دوم را آورده‌اند!

می‌گوید: «همچنین فرهنگ عربی به عربی «التوقیف علی مهمات التعاریف» تألیف الشیخ الامام عبدالرؤوف مناوی… واژه‌ی نکاح را چنین تعریف و تفسیر کرده است: النکاح إیلاج ذکر في فرج لیصیر بذلک کالشیء الواحد!»

پاسخ: انصاری ادامه‌ی کلام را نیاورده است، زیرا او مقلدان خود را می‌شناسد و می‌داند که با تحقیق غریبه‌اند! در ادامه آمده است: «وقال الراغب: أصل النكاح العقد ثم استعير للجماع، ومحال أن يكون في الأصل للجماع ثم استعير للعقد.» [۲]، یعنی: «راغب [اصفهانی] گفته است که اصلِ نکاح، عقد است و به‌عنوان استعاره برای جماع آمده، وگرنه محال است که اصل این واژه به معنای جماع‌کردن باشد و سپس به عنوان استعاره برای عقد بیاید.»

لغت‌شناسان در اینکه ریشه‌ی نکاح نزد عرب جماع بوده یا ازدواج، اختلاف نظر دارند، اما این اختلاف ارتباطی به آنچه ملحدین در پی اثباتش هستند، ندارد [۳] هرچند گفته شده که هردو مجاز بوده و با قرینه دانسته می‌شوند [۴] و لازم به ذکر است که لغت عرب، پیش از اسلام هم وجود داشته و چنین نیست که اسلام واژه‌ی نکاح را وضع کرده باشد!
📎 اعشی گفته است: «ولا تقربن جارة إن سرها … عليك حرام فانكحن أو تأبدا» [۵]
یعنی: به کسی که خلوت با او برایت روا نیست نزدیک مشو، بلکه با او ازدواج کن یا دوری بگیر!

🔹 پس از افشای تلبیس‌های قبیله‌ی آل الحاد، سه مطلب کوتاه باقی می‌ماند:

✅ در قرآن کریم که خود از مصادر شناخت لغت و قواعد عربی به شمار می‌رود، آمده است:
▫️ {يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نَكَحْتُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِنْ قَبْلِ أَنْ تَمَسُّوهُنَّ فَمَا لَكُمْ عَلَيْهِنَّ مِنْ عِدَّةٍ تَعْتَدُّونَهَا فَمَتِّعُوهُنَّ وَسَرِّحُوهُنَّ سَرَاحًا جَمِيلًا} [الأحزاب: ۴۹].
▪️«ای مؤمنان! هنگامی که با زنان مؤمنه، نکاح و ازدواج کردید و پیش از همبستری با ایشان، آنان را طلاق دادید، برای شما عدّه‌ای بر آنان نیست تا حساب آن را نگاه دارید. ایشان را از هدیّه‌ی مناسبی بهره‌مند سازید و به گونه‌ی محترمانه و زیبائی آنان را آزاد و رها سازید.»

⬅️ شاهد این است که خداوند نکاح زنان مؤمن را ذکر کرده است (=نکحتم) با اینکه هنوز همبستری صورت نگرفته است (من قبل أن تمسوهن) و مراد از نکاح در ایجاب و قبول، همین است؛ پس چنانکه در کتب لغت آمده، «أنکح المرأة: زوجّها» [۶] و این همان معنایی است که از ابتدا بیان کردیم.

شوکانی نیز در تفسیر همین آیه، فرموده است: «یعنی زمانی که با آنها عقد ازدواج بستید و لفظ نکاح در قرآن، تنها در معنای عقد آمده است و صاحب کشاف، قرطبی و دیگران نیز چنین گفته‌اند.» [۷]

🔺 اینکه زنی برای پول، خود را در اختیار مردی بگذارد، در دین ما حرام و در دین خداناباوران حلال است و حتی اگر بعضاً با زبان آن را زشت بدانند، در حقیقت آن را تقبیح نمی‌کنند و برای همین بوده است که بعضی از بزرگانِ الحاد، مانند برتراند راسل، فحشا را ذاتاً تقبیح نمی‌کرده‌اند و حتی برایش توجیهاتی می‌آورده‌اند. [۸]

✅ نکاح در اسلام، تنها همبستری نیست؛ بلکه یافتن آرامش قلبی و جسمی و فکری، آوردنِ فرزند، حفظ نسب، به‌دست‌آمدن پاکدامنی و پاکی چشم، تشکیل خانواده و… همگی از مقاصد شریعت اسلامی در تشریع نکاح هستند. بنابراین تفاوت میان روش ملحدان و شریعت مسلمانان، مانند تفاوت ثری و ثریاست.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
تهیه‌شده در: «رد شبهات ملحدین»

📚 پی‌نوشت‌ها:
[۱] لغت‌نامه‌ی دهخدا، مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا، ج۱۴، ص۲۲۶۸۵.
[۲] التوقیف علی مهمات التعاریف، عالم الکتب، ص۳۲۰.
[۳] لسان العرب، دار صادر، ج۲، ص۶۲۶.
[۴] المصباح المنير، المكتبة العلمية، ج۲، ص۶۲۴.
[۵] إصلاح المنطق، دار إحياء التراث العربي، ص۲۳.
[۶] المعجم الوسيط، دار الدعوة، ج۲، ص۹۵۱؛ القاموس الفقهي، دارالفکر، ص۳۶۰.
[۷] فتح القدير، دار ابن کثیر، ج۴، ص۳۳۳.
[۸] زناشویی و اخلاق، ترجمه‌ی ابراهیم یونسی، ص۸۵.

expand_less
X
منوی اصلی
X