عقب‌ ماندگی تمدن | لئو شاهوفسکی

date_range ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ access_time زمان مطالعه: پنج دقیقه visibility بازدید: 74
عقب‌ ماندگی تمدن | لئو شاهوفسکی

امروزه بشریّت با تکیه بر مفاهیمِ کرم‌خورده و پوسیده و افلاس در ارزش‌هایِ اخلاقی و ورشکستگی در درجات و مراتبِ انسانی‌اش که حاملِ آدمیّت و اثباتِ شایستگی باشد تا زمین نَفَس‌هایش را بپذیرد و از وجودِ دوپاسانی انسان‌نام بخود ببالد کاملاً تُهی مانده است.

در چنین عصرِ دهشتناکی، با انسانِ بی‌قیدوبندِ افسارگسیخته‌ای روبرو هستیم که چیزی برایش مهم نیست و هرطور که نیازهایش ملزوم دارد زندگی می‌کند. او دیگر از خدایی نمی‌هراسد و عادت ندارد که در برابرِ کارهایش پاسخ‌گو باشد، چون راندمانِ این را ندارد که از مسئولیّتِ پاسخ‌دهی مایه بگذارد. چنین انسانی با چنین مشخّصاتِ عجیبی با تکیه بر #اگزیستانسیالیسم و تفوّقِ #ماتریالیسم به عنوانِ رأسِ ارزش‌ها از تمامِ حدودِ انسانی و ارزش‌هایِ اخلاقی تجاوز کرده و قلمرویی از پلشتی‌ها را فرونگذارده مگر اینکه بِدانجا قدم نهاده است. او می‌خواهد طعمِ همه‌چیز را بِچِشد و نیازمودنی‌ها را بیازماید و فریادِ جاهلانه‌اش را با خودنمایی در اقطارِ جهان بانگ برآرد.


یکی از اهدافِ فژاگین و زهرآلودِ جهانِ امروزی، یورشِ سنگدلانه علیهِ #زنان بود تا آنها را به خفتن بیالایند و با عروسک‌ها و جهانی فانتزی و بی‌روح و فاقدِ هرگونه والیویی سرگرمش دارند. خودآگاهی را از او گرفتند و به خودبیگانگی ناگزیرش دادند. دَمی او را بازیچه‌یِ شهواتشان ساخته و دَمی او را بر فرازِ آروزهایشان برنشانده و دَمی برایش کُرنش برده و دَمی تحقیرش داشته و زیرِ پاها لِهیدند.


تمدّنِ جاهلیِ جهانِ شرق و غرب عقده‌هایِ بی‌آزرمانه‌اش را چنان بر سرِ زن بیافشانْد و با پُتکِ عُقده و غرضِ توأم با شرارت چنان بر سرش کوبید و آنها را تبدیل به کالایی ساخت که وجودش صرفاً باید منظرگَهِ فاحشه‌هایِ مغزی باشد.


بسا زن‌هایی که به این قافله‌یِ فریبنده خوشامد گفتند و با امواجِ فکری تحتِ لوایِ آزادی و شعارهایِ #فمینیستی همنوا گردیدند. تاجرانِ خودفروش و زن‌باره آنها را به کاباره‌ها و سینماها و ساحل‌ها کِشانیدند تا لُختی‌هایش را تماشا و چشم‌هایشان را از هرزگی سیر کنند.


امروزه زن‌ها بیش از هر زمانِ دیگری نیازمندِ آنند که حقیقتِ خود را در این جاهلیّتِ مادّه‌پرستِ و #شیءوارگی و حملاتِ وحشیانه‌یِ بلوکِ غرب و شرقِ جهان پیدا کنند. باید که باری دیگر خود را به کتاب‌هایِ آگاهی‌بخش و خودبیداری که به لالایی‌هایِ خُسب‌انگیزْ مُهرِ خاتمه نهیده مسلّح سازند و از آوازه‌خوانی‌هایِ فریبان و شیدایی‌هایِ نفرتبار و طنّازی‌هایِ فسونگرانه بگریزند. دیگر وقتِ آن فرا رسیده تا زنان به ماهیّتِ بنیادینی که به سرشتِ آنان سابیده شده بازگردند و عروسک‌ها و آلاتِ لُعبت را بر زمین گذارند و انقلابِ سترگی در جهان پدید آورند و کیهانی نوین که ارزش‌هایِ برترِ انسانی آنچنانکه به توازن می‌اندیشد و مادّه را نه اساس نهاده و نه تحقیر می‌دارد، بر جایگاهِ والایِ مسندِ حاکمیّتِ جهانی برنشانند و چنان بالا روند که دستِ تُهی‌مغزان و زورگویان و کج‌اندیشان بِدانان نرسد و وقعی برایِ فرومایگان ننهند.


هرگاه زنان اصلاح شوند و از شور و هیجانِ کاذبشان بکاهند و دست‌نیافتنی باشند و از «#هرجایی‌بودن» و «#کالایی‌شدن» متواری شوند و بجایِ ابزارهایِ بیوتیفیکیشن و آلاتِ مصنوعیْ کتاب‌ها بر دست گذارند و اندیشه‌هایشان را آراسته دارند و نیم‌تکاهی به خودِ گُم‌شده‌اشان زیرِ رسوبِ آشفتگی‌ها دهند و از تغافل‌هایِ ذُهولانه برمند و در قلب و خِرَدشان رستاخیزی ستبر و تناور برجوشانند، آنهنگام جبّاران و شروران و کژدمان و مخبطان و طالحان و هرزه‌کاران امیدِ سکس‌مآبانه‌اشان به ناکامی مبدّل گشته و جریحه‌ای بر مجمعِ چرک‌آلودِ وجودِ ننگینشان نگاره خواهد بست و حلقه‌ها و محافل‌شان فردافرد از هَم می‌گُسَلَد.


سیّد قطب (Sayyid Qutb) می‌گوید:
حین تکون العلاقات الجنسیّة… |معالم فی الطّریق/ صفحۀ 123|
❞اگر اساس و زیربنایِ جامعه، تمایلاتِ شهوانیِ مرسوم به آزادیِ جنسی و توالدِ ناروا باشد و رابطه‌یِ بینِ زن و شوهر بر پایه‌یِ هوس و تلوّن‌مزاجی و انفعالاتِ جنسی انجام پذیرد و جنبه‌یِ وظایفِ تخصّصی و بایستگی در خانواده به طاقِ نسیان گذارده شود و غایتِ تکلیف و مسئولیّتِ زنْ آرایش‌کردن و به‌بی‌راهه‌فکنی و دل‌بری و دل‌فریبی باشد و زن خود را از رسالتِ بنیادینِ خویش مبتنی بر تربیّت و تعلیمِ نسلِ آینده وا نهد و به رأی و میلِ خود یا به انتخابِ جامعه ترجیح دهد که میزبان و مهماندارِ هتل یا کشتی یا هواپیما گردد و نیرو و انرژیِ خود را بجایِ «#انسان‌سازی» در «تولیدِ مادّی و فرآوری و صناعتِ ابزار و آلات و ادوات» صرف کند و باورمند باشد که زاستن و ساختن و پرداختنِ مادّی برتر و والاتر و ارزشمندتر از انسان‌سازی است، چنین تخلّفی در مقیاسِ انسانی «#عقب‌ماندگیِ تمدّن» و در اصطلاحِ اسلامیِ آن «#جاهلیت» قلمداد می‌شود.❝

✍️ لئو شاهوفسکی

تهیه‌شده در: «رد شبهات ملحدین»

expand_less
X
منوی اصلی
X