موسس اولین دانشگاه در جهان | فاطمه فهری زن مسلمان

date_range 16 جولای 2019 access_time زمان مطالعه: سه دقیقه visibility بازدید: 36
موسس اولین دانشگاه در جهان | فاطمه فهری زن مسلمان

آیا می‌دانستید که اولین دانشگاه توسط یک بانوی مسلمان ساخته شد؟

🔰 این زن کیست؟
او موسس #اولین_دانشگاه جهان می‌باشد و اولین دانشگاه در طول تاریخ را ثبت کرده است! بله درست است، اولین دانشگاه جهان به دست یک زن مسلمان تاسیس شده و این یک شاهکار است!

❇️ فاطمه فهری مشهور به ام‌البنینه، بانویی مسلمان متولد قرن سوم هجری بوده است. او به عنوان بنیان‌گذار اولین موسسه‌ی آکادمیک مدرن جهان که مدرک تحصیلات عالیه ارائه می‌داد، شناخته می‌شود. این موسسه امروزه به عنوان دانشگاه قرویین در شهر فاس مراکش پابرجاست.

🔵 فاطمه فهری فرزند محمد فهری بازرگان ثروتمند خانواده فهری بود. خانواده فهری در اوایل سده‌ی ۹ میلادی به همراه گروهی دیگر از شهر قیروان در تونس امروزی به مراکش امروزی مهاجرت کردند. او خواهری به نام مریم داشت. بعد از اینکه فاطمه و مریم ثروت پدر مرحومشان را به ارث بردند، فاطمه اولین موسسه‌ی آکادمیک که مدرک تحصیلات عالیه اعطا می‌کرد را بنیان نهاد که هنوز هم با عنوان #دانشگاه_قرویین در شهر فاس مراکش امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔷 قدیمی‌ترین موسسه‌ی آموزشی موجود و مستمر در جهان دانشگاه قرویین است که توسط فاطمه فهری در سال 859 میلادی در فاس مراکش تاسیس شده است
“The oldest existing and continually operating educational institution in the world is the University of Karueein, founded by Fatima Al-Fahri in 859 AD in Fez, Morocco.”

💥 دانشگاه ایالتی اوهایو
http://www.astronomy.ohio-state.edu/~nahar/ismws/oldestUniversitywomen.pdf

💥 همین خبر در دانشگاه برکلی
https://collaboratool.berkeley.edu/static15/12-prof-margarita-schiller-sr/9SbUP4zxrf-fatima-al-fihri-the-founder-of-the-world-s-first-0993407854.pdf

💥منبع دیگر از دانشگاه واشنگتن
https://prg.washington.edu/c4ajrnlrqf9r/04-bridie-conn-v/read-9780993407857-fatima-al-fihri-the-founder-of-the-world-s-first.pdf

✍️ ما بارها با منابع موثق نشان داده‌ایم که علم دانشمندان مسلمان بود که باعث شد علم مدرن به موقعیت فعلی برسد، حال نیز با افتخار به شما عزیزان نشان دادیم که اولین دانشگاه توسط یک #بانوی_مسلمان درست و مدیریت شده است. اکنون به اسلام‌ستیزان توصیه می‌کنیم که درباره‌ی عقب‌افتادگی مسلمانان وارد بحث نشوند، زیرا علم مدرن مدیون خدمات مسلمانان است!

https://ia800708.us.archive.org/29/items/oldestUniversitywomen/oldestUniversitywomen.pdf

expand_less
X
منوی اصلی
X