ردّی بر قائلين به نظریه‌ی مرکزیّت ادیان در خاورمیانه

date_range 06 آگوست 2019 access_time زمان مطالعه: ده دقیقه visibility بازدید: 26
ردّی بر قائلين به نظریه‌ی مرکزیّت ادیان در خاورمیانه

قبل از هر چیزی باید دیدمان به تاریخ عوض شود… هر چیزی که کشف می‌شود فرهنگ و عاداتش باقی‌مانده و آثارِ اعتقادات ما قبل خود می‌باشد.

ابتدائاً باید گفت بر اینکه دین در طول تاریخ وجود داشته، اینْ حقیقتی لا یخدش بها هست.
خداوند تعالی می‌فرماید:
وَإِن مِّنْ أُمَّةٍ إِلَّا خلَا فِيهَا نَذِيرٌ
بله هیچ امّتی از رسول و دیانت خالی نشد… و به قول ویل دورانت که می‌گفت:
| إنّ الأمم تولد رواقیّه و تموت ابیقوریّه |
«امّت‌ها رواقی به دنیا می‌آیند و اپیکوری می‌میرند.»
[ویل دورانت/ قصّة الحضارة/ جلد 2 صفحۀ 255 (تاریخ تمدّن، نسخه‌ی عربی)]
یا به قول پلوتارک که می‌گفت:
«در طول تاریخ شهرهایی بدون قلعه وجود داشت و شهرهایی بدون کاخ بوده و شهرهایی بدون مدرسه، ولی هیچ‌وقت شهرهایی بدون عبادتگاه پیدا نمی‌شدند.»
پس بنده در مورد چسبیده‌بودن دین به انسان و فطری بودنش بحث نمی‌کنم… بلکه بهانه‌هایی که ملحدین معمولاً مطرح می‌کنند را بحث خواهم کرد؛
دنیل دنت فیلسوف ملحد بر این باور است که دین سابقاً بر تعدّد آلهه بود و کم‌کم به توحید رسید! و این را نوعی تکامل ادیان می‌داند!
البته این نظر را ملحدینی قبل از او همچون لانگ و پاسکال و شمیث و بروس و کوپرز گفته بودند و به احتمال زیاد وی از آنها اقتباس کرده است.
Andrew Lang: The Making of Religion, New York 1968

اوّلاً دیدگاه اسلام بر توحید و شِرک دقیقاً برعکس آنچه ملحدین می‌گویند است… یعنی اوّل توحید بوده است و بعد سبب تعدّد آلهه می‌شود و ادیان وثنی (بُت‌پرست) و شِرکی و الحادی بوجود می‌آید، و مثلاً برای مدارک از مصری‌ها استفاده می‌کنند که آنها از اوّل تعدّد داشته‌اند! و بعدها توسّط آخِناتون آمُن‌حوتِپ چهارم فرعون مصر قدیم متوفّای 1336 قبل از میلاد است و یهودیان از وی عقیده توحید را اقتباس کردند و پس از برده‌شدن در دست بابلی‌ها از آن‌ها اسطوره‌هایی نقل کردند… و اوّلین عقیده‌ی توحیدی شکل گرفت! باید در نظر داشته باشیم که این‌ها تنها بقایای فرهنگ و دین ما قبل خود هستند…
همین‌طور که شیخ ندیم الجسر در کتاب ‘قصّة الإیمان’ می‌گوید:
| وإنّی ارجح أنّ کثیراً من فلسفة الأقدمین فی مصر والصّین والهند هی بقایا نبوات نسیها التّاریخ. |
«من ترجیح می‌دهم که اکثرِ فلسفه‌های قدیمان در مصر و چین و هند بقایای پیامبری‌هایی هستند که تاریخ آن‌ها را فراموش کرده است.»
[قصّة الإیمان/ صفحۀ 35]
اینکه تعیین توحیدی‌بودن ادیان از کجا شروع می‌شود کاری سخت است، چون‌که عقیده از مراحلی می‌گذرد و اکثراً به فساد کشیده می‌شوند و اخیراً به شِرک و الحاد مبدّل می‌شوند و آثار این دوره را می‌توان در دیانت هندو مشاهده کرد که در حال حاضر به دیانتی شرک‌آمیز تبدیل شده است و قبلاً از توحید نشأت گرفته بود، باوجوداینکه دیانت هندو چهارهزار آلهه را شریک می‌سازند ولی در اخیر به یک خدا منتهی می‌شود؛ ویل دورانت می‌نویسد:
«نتیجه‌یِ عامی که مؤسّسه از پژوهش گرفت، چنین است که اکثر هندی‌ها به یک خدای برتر اعتقادی راسخ دارند.»
[تاریخ تمدّن/ جلد 3/ صفحۀ 209 (نسخه‌ی عربی)]
پس بعنوان مثال دیانت هندو در حال گمراهی و حرکت به سوی الحاد است، چون اکثر امّت‌ها از دین به الحاد منتهی می‌شود…
اعتراض دوّم برخی از ملحدین این است که چرا ادیان بیشتر در خاورمیانه ظاهر شدند؟
اوّلاً این‌گونه اعتراض‌ها خیلی مسخره است، مثلاً ادعا می‌کنند که “نذیر” و “پیامبرِ” استرالیا کجاست؟!
اوّل باید پرسید استرالیا و آمریکا چه وقت ظهور کردند؟! منظور از ظهور جغرافیایی نیست بلکه ظهور تاریخی است! و اینکه تاریخ آن‌ها را نگاشته‌اند!
ثانیاً حتّی اگر فرهنگ‌هایشان ظهور نکنند ممکن است در زمانی ظهور کنند که تنها بقایای یک دین مانده باشد! و جایی برای توحید پیدا نشده…
ثالثاً می‌گویم قبایلی هستند که در مناطق غیر از خاورمیانه عبودیّت و ادیان بعهده دارند:

«استرالیا»:
خدایی که در آسمان سکونت می‌گزیند، خدای دارامولون (Daramulun) و اوست که شکل به طبیعت داده و قوانین اجتماعی آنان را تهیّه کرده است؛

http://www.aljsad.net/t127612.html

«آمریکا»:
به اعتقاد ساکنان اصلی آمریکا، سرخ‌پوستان خالقی بِنام وانکا تانکا (Wanka Tanka) که در آسمان سکنا گزیده را می‌پرستند که هیچ‌وقت نه بدنیا آمده و نه از بین رفته است!

https://digitalcommons.calpoly.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=&httpsredir=1&article=1000&context=eth_fac

وانکا تانکا و تحریم شرب خمر و جادوگری!
در 15 ژانویه 1799 یکی از ریش‌سفیدان سرخ‌پوستان به نام شنیکا بیمار می‌شود و در نهایت بی‌هوش شده، و بعد از چندین ساعت به حیات باز می‌گردد، و به اطرافیانش گفت که توسط 3 روح مقدّس زیارت شد و این 3 روح او را از شرب خمر (شراب‌خواری) و جادوگری نهی کردند و از مردم خواست از شرب خمر و جادوگری دست بردارند!

No American Indians – Kehoe Second edition 1992

آخرین سرزمین چیلی در جنوب آمریکا که به آن لفظ سرزمین آتش اطلاق می‌شود؛ Kaap Hoorn

طبق پژوهش‌ها، مردم این سرزمین تا قبل از 12000 سال ق. مـ ساکن این مناطق‌اند و به این قبایل، قبایل یاغان یا یاگان اطلاق می‌شود.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Baie_Wulaia#Hogan2008

(دقّت کنید که مدّت زمان مذکور آن‌ها قبل از اینکه فرهنگ‌های فرعونی و سومری و بابلی بوجود آید ساکن بودند و با توجّه به تفاوت تاریخی و جغرافیایی آن‌ها غیرممکن است که از یکدیگر اقتباس کرده باشند)
این قبیله به خالقی به اسم (Watauineiwa) ایمان دارند که به معنی ازلی‌بودن هست!
به نقل از: Oxford Reference

خدای آنها شبیه صفات خدای ادیان ابراهیمی می‌باشد و او را در آسمان، خالق جهان، عبادت‌شده، او بدون هیچ‌گونه جسم، همسر، فرزندان و روح می‌باشد.

• The Yahgan tribe prayed to Watauineiwa, a benevolent sky god who made and sustained the world…He was said to be without body, wife, and children. Souls…
• http://www.oxfordreference.com/view/10.1093/oi/authority.20110803121232508

روح بشری نزد آن‌ها اسمش Kaspi بوده که مخلوق خدا یا همون واتینیوا هست، و قسمت جالبتر این‌که آن‌ها به یک خدا باور دارند:

“They preferred living on the beaches, avoiding wooded mountains full of evil spirits. They believed in one God, Watauineiwa, an intangible, gracious and righteous being who dwells in heaven, is the master of creation, and who provides food.”

http://www.digitaljournal.com/a-and-e/arts/review-rosa-yagan-a-native-american-woman-from-the-end-of-the-world/article/397735

«دینِ کره‌ی شمالی (جالب این‌که امروزه کره‌ی شمالی تنها دولت الحادی بر زمین هست)»:
کره‌ای‌ها قبل از بودایی‌ها و کنفوسیوسی‌ها و طاوی‌ها و نصاری و قبل از اسطوره‌های اژدها و معنایش خدای یگانه است.
آن‌ها به خدایی به اسم Hananim اعتقاد دارند، Hana به معنی خدا و Nim به معنی یگانه! و این دلیلی قوی بر توحیدی‌بودن دیانت‌شان هست…
و این یک ویدیوی جالبی از مسلمان کره‌ای که بر تاریخ اجدادش اطّلاعات دارد و مردم را به اسلام دعوت می‌کند:

https://www.youtube.com/watch?v=9gCMKP0SybE

مهم‌تر از آن خدای چینی‌ها است که شانگدی ملقّب می‌شد. جدیداً بطور تفصیلی مقاله‌ای به اسم چاینیز مونوتئیسم (توحید چینی‌ها – Chinese Monotheism) نوشته شده است:

http://www.sourceoflightmonastery.com/chinese-monotheism.html

به این دو کلیپ رجوع کنید

expand_less
X
منوی اصلی
X