مغالطه‌ی پترا (رد مستند شهر مقدس)

createنویسنده: پروفسور دیوید آ. کینگ
undoمترجم: رد شبهات ملحدین
collections_bookmarkناشر: -

 

این کتاب پاسخی است از منظر علم به یکی دیگر از تلاش‌های بی‌پایه‌ی صلیبیان برای ترویج اسلام‌هراسی و تحریف تاریخ و تمدن با شکوه اسلامی

آنچه پروفسور دیوید آ. کینگ (استاد دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان) را به نوشتن این کتاب تشویق کرد، کتاب «مقایسه‌ی دو نظریه در مورد قبله» اثر دَن گیبسون و‌ ساخت مستندها و ویدیوهایی بر مبنای این پژوهش بود.

 

گیبسون با وجودی که در زمینه‌های تخصصی مورد نیاز در بررسی جهت قبله، مانند مطالعات اسلامی، ریاضیات و جغرافیا و مهم‌تر از آن‌ها، تاریخ علم، تحصیلاتی دانشگاهی ندارد، ادعا می‌کند قبله‌ی مساجدِ صدر اسلام نه به سوی کعبه در مکه، بلکه به سمت پترا، شهری در اردن، واقع در شمال‌غربی عربستان بوده است. شهری که در زمان ظهور اسلام، خالی از سکنه بوده است!

 

⁉️ حال که انگیزه‌ی گیبسون در این پژوهش مبتنی بر رشته‌ی تخصصی او نیست، چه چیزی او را به نوشتن در این باره سوق داده است؟

 

در مقابل، پروفسور دیوید آ.کینگ با تخصص دانشگاهی در رشته‌های ریاضیات، تاریخ علم و ادبیات و زبان‌های خاور نزدیک و پس از بررسی هزاران دست‌نوشته و ابزار علمی در کتابخانه‌ها و موزه‌های سراسر دنیا، به ذکاوت مسلمانان در تعیین قبله با وجود محدودیت‌هایی که در دانش و افزارهای آن زمان داشتند، پی می‌برد.
همچنین با خواندن این کتاب به اوج نبوغ و علم دانشمندان مسلمان در زمان #تمدن_اسلامی پی خواهید برد.

دکتر دیوید کینگ شیوه‌های مختلفی که مسلمانان صدر اسلام تا اواخر سده‌ی شانزدهم میلادی برای تعیین قبله به کار گرفته‌اند، به تفصیل در کتاب خود آورده است و با ارزیابی تقابلی نوشته‌های گیبسون و حقایق علمی و تاریخی، به ارائه‌ی شواهد کافی و بیان دروغ‌ها و تحریف‌های گیبسون پرداخته است.

◾️فهرست مطالب:
▫️جاذبه‌ی شمال‌غربی عربستان برای بازبین‌گرایان
▫️پیوستن به دن گیبسون با درنظرگرفتن کتابش، «قبله‌های صدر اسلام»
▫️جهت‌یابی مساجد پیش از گیبسون
▫️یک فرمول ریاضی برای تعیین پبله‌ به سوی پترا
▫️جهت‌یابی کعبه
▫️برخی مساجد خاص
▫️ابزار قبله‌ی دن گیبسون
▫️نقد روش پژوهشی گیبسون
▫️نقدهایی بر نقدها
▫️جهت‌گیری مساجد آناتولی و اطراف
▫️ملاحظات استنتاجی
▫️پیشنهادهایی برای پژوهش بیشتر

expand_less
X
منوی اصلی
X