حدنصاب سالم برای مصرف الکل: صفر پیاله در هر شبانه‌روز

حدنصاب سالم برای مصرف الکل: صفر پیاله در هر شبانه‌روز

فروردین ۳۰, ۱۳۹۸

تحقیقی به خرج بنیاد ملیندا و بیل گیتز که نتایج آن پنج‌شنبه گذشته در نشریه علمی «لانست» به چاپ رسید، نتیجه‌گیری کرده است که حدنصاب ایمن برای مصرف الکل وجود ندارد. این ابرپژوهش، حاکی است که مصرف ۱۰ گرم الکل، تقریبا یک پیاله، طی ۲۶ سال اخیر، عامل اصلی مرگ و میر زودرس در انسان‌های بالاتر از ۱۵ سال بوده است.

در محدوده زمانی مورد نظر، از هر ‍۱۰ مرگ زودرس در گوشه و کنار دنیا، یک مورد مستقیما به مصرف الکل ارتباط داشت.

در ۲۶ سال اخیر در جهان، ۲.۸ میلیون نفر در اثر مصرف الکل به مرگ زودرس دچار شدند، بعضی از آنها از سرطان، و امراض قلب و عروق درگذشتند، بعضی دیگر به بیماری‌های واگیردار، نظیر سل مبتلا بودند. مرگ بعضی، از صدمات عمدی مثل خشونت و خودآزاری ناشی شد، و برخی دیگر، از صدمات ناخواسته جان باختند، مثل تصادفات رانندگی، غرق شدن در آب، یا سوختن در حریق.

در این میان، چین با ۶۵۰هزار و ۸۲۲ مرد، و ۵۹ هزار و ۶۴ زن در صدر جدول مرگ و میر مرتبط با الکل، قرار دارد، هند و روسیه، در مقام‌های دوم و سوم هستند. آمریکا از نظر مرگ مردان در ارتباط با الکل در مقام چهارم و در فهرست زنان، در مقام هفتم قرار دارد.

محققان نشریه لانست (به انگلیسی The Lancet) نظریه‌های علمی در باره فواید مصرف یک پیاله شراب یا یک لیوان آبجو در شبانه روز را تائید می‌کنند،‌ اما فایده مصرف معتدل الکل را با خطرات آن، قیاس‌پذیر نمی‌دانند.

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مواد ضد سرطان موسوم به «آنتی اکسیدان» در شراب، برای کاهش خطر ابتلا به بعضی بیمار‌ی‌‌های قلبی، مفید است، و همچنین باکتری‌های موجود در آبجو، می‌تواند به هضم غذا در روده‌ها، کمک ‌کند.

سی ان ان در گزارشی که براساس گزارش نشریه «لانست» تهیه کرده، می‌نویسد یک سوم مردم جهان الکل مصرف می‌کنند، و باید به آنها گفت که هیچ مقدار مصرف الکل، بدون خطر نیست.

مولفان ابرپژوهش (به انگلیسی meta-analysis) نشریه علمی لانست، با بودجه‌ای که از بنیاد ملیندا و بیل گیتز دریافت کردند، به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل نتایج صدها پژوهش در باره مصرف مشروبات الکلی در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ پرداختند.

مولف ارشد این پژوهش، «امانوئلا گاکیدو»، استاد موسسه «سنجش ارقام بهداشتی،» وابسته به دانشگاه واشنگتن، در مصاحبه با «سی ان ان» می‌گوید: «شگفتی ‌برانگیزترین یافته این ابرپژوهش این است که حتی مصرف بسیار کم الکل، در سراسر جهان مخل سلامتی بوده است.»

وی می‌افزاید: «عادت کرده‌ایم بشنویم که مصرف یکی دو پیاله در روز اشکالی ندارد. اما شواهد علمی، شواهد علمی هستند.»

گاکیدو، مولف ارشد گزارش نشریه لانست، در مصاحبه با «سی ان ان» تاکید دارد که از پژوهش‌هائی که فواید مصرف معتدل شراب برای سلامتی را ثابت می‌کنند، به خوبی آگاه است، اما آن‌ها را رد می‌کند، چون معتقد است که الکل به طور کلی یک مشکل بهداشتی است.

گاکیدو می‌گوید: «اغلب تاثیرهای مثبت مصرف اندک شراب برای مرض قند (به انگلیسی Type 2 diabetes) و مرض قلبی ناشی از کم‌خونی را مشاهده کرده‌ایم. اما آن فواید، با تاثیرهای منفی مصرف الکل، حتی به میزان اندک، قابل قیاس نیستند.»

expand_less
X
منوی اصلی
X