شایعه اعدام مرد پاکستانی

شایعه اعدام مرد پاکستانی

شهریور ۱۶, ۱۳۹۸

اعدام و گردن زدن مرد پاکستانی به جرم خارج کردن باد معده در مسجد در ماه رمضان!

🔴 چند روزی است خبری به صورت گسترده میان مردم پخش می‌شود مبنی بر اینکه مردی پاکستانی به جرم خارج کردن باد معده در ماه رمضان در مسجد، به اعدام محکوم شد! او ادعا کرد بعلت بیماری نتوانسته خود را کنترل کند، ولی قاضی حکم جدا کردن سر او از بدنش را صادر کرد!

در میان سایت های خارجی فقط یک سایت این خبر را منتشر کرده است که با مراجعه به سایت مرجع این خبر یعنی worldnewsdailyreport می‌فهمیم که این سایت تنها یک سایت جوک و طنز است که آدرس دفتر مرکزی آن در تل‌آویو اسرائیل است!

🔻 در بخش معرفی خود سایت ذکر شده است که:
World News Daily Report assumes all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content. All characters appearing in the articles in this website – even those based on real people – are entirely fictional

“ورلدنیوزدیلی‌رپورت مسئولیت تمام مقالات و محتوای ساختگی و طنزآمیز را بر عهده دارد. همه کاراکترهایی که در این وبسایت نمایش داده شده اند -حتی اگر براساس مردم واقعی هم باشد- به صورت کامل ساختگی و غیرواقعی هستند.”

🔻چند نمونه دیگر از اخبار جعلی که در این سایتِ طنز به چشم می‌خورد:

🔸شکار پشه‌ی 25 کیلویی توسط شکارچیان کانادایی
🔸دستگیری یک پستچی بدلیل خوردن 1.3 تن نامه
🔸حراج پرده بکارت راهبه 91 ساله برای کمک به بازسازی کلیسای نتردام
🔸حامله شدن کارمند سردخانه بخاطر سوءاستفاده جنسی از اجساد
🔸گردن زدن مرد پاکستانی بعلت خارج کردن باد معده در مسجد در ماه رمضان
و….

🔹همانطور که در خود سایت نیز ذکر شده این رسانه فقط برای پخش طنزنامه‌ها به صورت اخبار جعلی است که هدف اصلی آن شوخی با ادیان الهی و سوژه‌های اجتماعی است.

در فضای مجازی هر خبر جعلی و دروغی را باور نکنیم و مواظب باشیم که ما نیز از پخش کنندگان اینگونه اخبار جعلی نباشیم.

زیرا خداوند می‌فرماید:
▪️«یٰا أَیُّهَا اَلَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جٰاءَکُمْ فٰاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهٰالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلىٰ مٰا فَعَلْتُمْ نٰادِمِینَ» [1]
ترجمه: “ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هرگاه فاسقی به شما خبری رساند، تحقیق و بررسی کنید (و ببینید که سخنش راست است یا دروغ). مبادا به نادانى گروهى را آسیب برسانید و[بعد،] از آنچه کرده‌اید پشیمان شوید.”

همچنین پیامبرﷺ می‌فرماید:
▫️«کَفَى بِالْمَرْءِ کَذِبا ًأَنْ یُحَدِّثَ بِکُلِّ مَا سَمِعَ» [2]
“برای دروغگو بودن انسان همین کافی است که هرچیزی را که بشنود برای دیگران بازگو نماید.”

🔚 از اینگونه موارد باید درس بگیریم و به این نکته پی ببریم که چقدر ساده و راحت می‌توان دروغ و شایعه را در میان مردم پخش کرد و رسانه‌های جمعی، ذهن و علایق توده مردم را آنگونه که می‌خواهند، می‌توانند شکل دهند.

📚پی‌نوشت‌ها:
[1] الحجرات/۶
[2] صحیح مسلم[المقدمه]; الصفحه أو الرقم(۵)

expand_less
X
منوی اصلی
X