ماجرای در آوردن درختان از ریشه توسط افراط‌گرایان پاکستانی چیست؟

نوامبر 14, 2020

ویدئویی در تاریخ ۹ اوت در توییتر منتشر شده است که نشان می‌دهد حدود ۱۰۰ نفر در حال از ریشه درآوردن درختانی هستند که اخیرا در پاکستان کاشته شده‌اند. در توضیحات ویدئو نیز آمده است که این درختان از سوی افراطیون اسلامی به علت فتوای یکی از علمای اسلامی ریشه‌کن شده‌اند؛ زیر این درختان از نظر افراط‌گرایان «غیراسلامی» هستند!!

در یکی از مطالبی که در این باره در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد دست‌به‌دست شده است، کاربری ادعا کرده است: «کاشتن درخت در اسلام، حرام است.» این کاربر در هند زندگی می‌کند و ادعا می‌کند که این اتفاق در پاکستان رخ داده است، کشوری که اکثریت آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند. مطلب وی بیش از ۱۵ هزار بار ریتوئیت و بیش از ۲میلیون بار دیده شده است.

اندکی پس از انتشار این ویدئو از سوی کاربران هندی، همین اطلاعات از سوی کاربران فارسی‌زبان ایرانی و همچنین کاربران فرانسوی‌زبان منتشر شد که این افراد را که به ظن آن‌ها به دلایل مذهبی درختان را از ریشه در می‌آورند، مسخره می‌کردند.

🔻اما واقعیت چیست؟
🔹همان‌ طور که واضح است تمام مطالب منتشرشده از سوی اسلام‌ستیزان به‌طور کامل دروغ و برای فریب مردم ساده در فضای مجازی است.

🔸عمران خان، نخست وزیر پاکستان در تاریخ ۹ اوت، با هدف کاشت ۳.۵میلیون نهال در یک روز، به‌طور رسمی یک کارزار گستردهٔ درختکاری را در سراسر کشور کلید زد. بنابراین مقام‌های محلی وظیفه داشتند مناطق درختکاری در هر نقطه از پاکستان را شناسایی کنند. در خیبر که در شمال پاکستان است، مقام‌های منطقه‌ای، محل تقریبا بایری را برای کاشت این درختان انتخاب کردند.

🔹عمر فاروق یکی از ساکنان این منطقه می‌گوید:
«آنچه رخ داد، هیچ ارتباطی با اسلام یا هر ایدئولوژی دیگر ندارد. منطقه انتخاب‌شده از سوی مقامات در خیبر، در واقع یک منطقه بایر است که دو قبیله، مدعی مالکیت آن هستند. دو قبیله «سيباه» و«غابی خليل» مدعی مالکیت این زمین هستند.

🔸مقام‌های محلی با قبیله غابی خلیل مذاکره کردند و آن‌ها موافق کاشت درخت بودند؛ با این حال، مقامات با قبیله سیباه وارد مذاکره نشدند. اما در بین قبیله سیباه نیز دو دستگی بود؛ بخشی موافق بودند و برخی دیگر مخالف این کار. آن‌ها مخالفان بودند که آمدند و تمام درختان تازه کاشته‌شده را از ریشه درآوردند.

در همان روز، ریش‌سفیدان قبیله سیباه آمدند تا دوباره درختان را بکارند. آن‌ها همچنین از طرف قبیله خود از کار اعضای جوان قبیله عذرخواهی کردند.

🌐 https://bit.ly/31cnQiS

🔺 مردم از دیدن تصاویر درختان از ریشه درآمده، شوکه شدند. فراتر از آن، این اطلاعات جعلی که ادعا می‌کند مردم درختان را از ریشه کندند؛ چراکه این کار غیراسلامی‌ بوده است، واقعیت ماجرا را کاملا پنهان می‌کند. پس از انتشار این ویدئو، دیگر کسی به ویدیو بعدی که کاشت دوباره درختان را توسط آنها نشان می‌داد، توجه نکرد.

🌳🌴 اما جایگاه کاشت نهال و اهتمام به محیط زیست در دین اسلام چگونه است؟

▪️پیامبر (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «ما من مسلم يغرس غرسا، أو يزرع زرعا، فيأكل منه طير أو إنسان أو بهيمة، إلا كان له به صدقة»
📚صحیح البخاری، ج۳، ص۱۰۳ ح۲۳۲۰؛ صحیح مسلم، ج۳، ص۱۱۸۹ ح۱۵۵۳.
✔️ترجمه: «هيچ مسلمانى نيست كه نهالى بكارد يا زراعتى كشت كند و پرنده‌اى يا انسانى يا چهارپايى از آن بخورد، جز اينكه آن برايش صدقه به شمار مى‌رود.»

▪️رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «إن قامت الساعة وبيد أحدكم فسيلة، فإن استطاع أن لا يقوم حتى يغرسها فليفعل»
📚مسند الإمام أحمد بن حنبل، ج۲۰، ص۲۹۶ح۱۲۹۸۱؛ الأدب المفرد للبخاری، ص۱۶۸ح۴۷۹: «حدیث صحیح».
✔️ترجمه: « اگر قیامت فرا رسد و در دست یکی از شما نهالی باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن را بکارد، باید آن را انجام دهد.»

▪️رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «سبع يجري للعبد أجرهن من بعد موته، وهو في قبره: من علم علما، أو كرى نهرا، أو حفر بئرا، أو غرس نخلا، أو بنى مسجدا، أو ورث مصحفا، أو ترك ولدا يستغفر له بعد موته.»
📚مسند البزار، ج۱۳، ص۴۸۳ح۷۲۸۹: «حدیث حَسَن»، بنگرید به: (صحيح الجامع الصغير، الألبانی، ج۱، ص۶۷۴ ح۳۶۰۰).
✔️ترجمه: «هفت چیز است که پاداش آن براى بنده در قبر او و پس از مرگش دوام دارد: کسى که علمى تعلیم دهد، یا نهرى به جریان آورد یا چاهى حفر کند یا نخلى بکارد یا مسجدى بسازد یا مصحفى به ارث گذارد یا فرزندى به جا نهد که پس از مرگش براى او آمرزش خواهد.»

▪️👈 پیامبرﷺ می‌فرماید:
«کَفَى بِالْمَرْءِ کَذِبا ًأَنْ یُحَدِّثَ بِکُلِّ مَا سَمِعَ»
✔️ترجمه: «برای دروغگو بودن انسان، همین کافی است که هرچیزی را که بشنود برای دیگران بازگو کند.»
📚صحیح مسلم، ج۱، ص۱۰.

expand_less
X
منوی اصلی
X