پانصد میلیون دلار هزینه آمریکا برای ساخت و نشر ویدیوهای جعلی از مخالفانش در جنگ عراق

تیر ۲۱, ۱۳۹۹

دولت آمریکا با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار جهت ساخت ویدیوهای جعلی و در مبارزهٔ تبلیغاتی با نیروی القاعده، موقعیت بازدیدکنندگان این ویدیوها را ردیابی می‌کرد. پنتاگون ادارهٔ روابط عمومی مستقر در بریتانیا را برای ساخت و انتشار این ویدیوها در طول جنگ عراق به‌کار گماشت.

یکی از طرفین سابق قرارداد اظهار داشت که پنتاگون بیش از نیم‌میلیارد دلار برای تولید و انتشار ویدیوهایی جعلی از القاعده پرداخت کرده است تا جلوه‌ای منفی از این گروه را به نمایش بگذارد.

📇 ادارهٔ کل روزنامه‌نگاری پژوهشی در گزارشی آورده است که با اوج‌گرفتن جنگ عراق، بل پاتینجر، ادارهٔ روابط عمومی بریتانیا، با مقامات ارشد نظامی آمریکا در اردوگاه «ویکتوری» همکاری می‌کرد. آمریکا از این آژانس خواسته است تا پیام‌های بازرگانی علیه این نیروهای شورشی و قطعه‌فیلم‌هایی تلویزیونی را به سبک اخبار عربی و عاری از تعصب از ویدیوهای بمب‌گذاری‌های القاعده تهیه کند، به گونه‌ای که چنین به‌نظر برسد که نیروهای شورشی این ویدیوها را تهیه کرده‌اند و از طرف دیگر، بازدیدکنندگان این ویدیوها توسط نیروهای آمریکایی ردیابی شوند.

این گزارش از نقش بل پاتینجر در ساخت این ویدیوها، بیش از ده‌سال پیش به گوش رسید، زمانی که گروه لینکولن در ادارهٔ روابط عمومی مستقر در واشنگتن فاش کردند که وقایع خبری را تهیه‌ می‌کرده‌ و در روزنامه‌های عراقی قرار می‌دادند. طبق گزارش لس‌آنجلس‌تایمز – که به اسناد سال ۲۰۰۵ دسترسی یافته است – این شایعات به‌نحوی ساخته می‌شدند تا تلاش‌های آمریکا در عراق ستوده و در مقابل اقدامات نیروهای شورشی نکوهیده شود.

▪️بازیگران کلیدی جنگ عراق

🔳لرد تیم بل، رئیس سابق آژانس بل پاتینجر، در مصاحبه با روزنامهٔ ساندی‌تایمز بر وجود این قرارداد صحه گذاشت. پنتاگون نیز تأیید کرد که این آژانس تحت نظارت گروه مأمور کارویژهٔ عملیات اطلاعاتی‌نظامی، این قرارداد را تنظیم کرده است، البته بر «موثق‌بودن» اخبار منتشرشده اصرار داشت.

🔸اما مارتین ولز، تدوین‌گر سابق این ویدیوها، که به نمایندگی از کارویژهٔ بالا با آژانس بل پاتینجر قرارداد بست، اظهار داشت که دستورالعمل‌های خاصی برای نحوهٔ تولید ویدیوهای جعلی در مبارزهٔ تبلیغاتی با القاعده دریافت می‌کردند.
آقای ولز با یادآوری این دستورالعمل‌ها به ادارهٔ کل روزنامه‌نگاری پژوهشی گفت: «ما باید ویدیوهایی به این سبک تولید کنیم و می‌توانیم از همان مدت زمان فیلم‌های تولیدی القاعده استفاده کنیم. ما باید این ویدیوها را با ده دقیقه زمان، تولید کنیم و باید ویدیوها با فرمت موجود در این فایل‌ها باشد و به این شیوه نیز کدگذاری شوند.»

بر اساس روایت آقای ولز، ناوگان جنگی ایالات متحده، هم‌زمان با گشت‌زنی خود، این سی‌دی‌ها را به عراق می‌بردند و در طول یورش‌ها، در موقعیت‌هایی معین قرار می‌دادند.
همچنین وی اظهار داشت: «اگر آن‌ها به یک خانه یورش می‌برند و قصد دارند تا با گشتن در اثاثیه، خانه را به هم بریزند، فقط می‌خواهند این سی‌دی‌های عجیب‌و‌غریب را آنجا بیندازند.»

expand_less
X
منوی اصلی
X