گشت ممنوعیت کریسمس در چین

گشت ممنوعیت کریسمس در چین

تیر ۲۵, ۱۳۹۸

گشت ممنوعیت کریسمس در چین؛ پلیس برای جمع‌آوری «نمادهای غربی» دست به کار شد.
جشن‌های سال نو میلادی در چین بَدل به یک جشنواره خرید سراسری شده است. فارغ از مراکز خرید، شهرهای پکن و شانگهای، در شهری کمتر شناخته شده‌ای همچون نانیانگ نیز نه تنها جشنواره خرید برپاست بلکه از چند روز مانده به شب کریسمس، مغازه‌های فروشنده وسایل تزئین درخت‌های کاج جشن نوئل به معنای واقعی خالی شده‌اند.

چنین رخدادی گویا زنگ‌های خطر را برای حزب کمونیست چین به صدا درآورده است. حزبی که با وجود حاکمیت بلامنازع خود بر تمامی امور کشور یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری، حالا با چالش غلبه الگوهای فرهنگی و مذهبی غربی مواجه شده است.

بر همین اساس، دولت چین محدودیت‌‌هایی را برای برگزاری جشن‌های امسال کریسمس در چهار شهر و یک استان اعمال کرده است.
همچنین به مدارس چین دستور داده شده تا برگزاری مراسم جشن کریسمس را محدودتر و کم رنگ‌تر کنند.
چنین رویکردی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ نیز اعمال شده بود.
با این حال برخی معتقدند که این محدودیت‌ها از طریق سیستم مرکزی حزب کمونیست اعمال نمی‌شود و تنها بر اساس علائق برخی مقام‌های محلی به ترویج ناسیونالیسم فرهنگی چینی صورت می‌گیرد.

به عنوان نمونه طی روزهای گذشته در استان هونان و شهر لانگ فانگ مقام‌های محلی به طور رسمی برگزاری جشن‌های خیابانی کریسمس را ممنوع و با به راه انداختن گشت‌های خیابانی با برگزاری مراسم جشن سال نو میلادی مقابله کرده‌اند.

همچنین پلیس در مرکز استان یون‌نان استفاده از سمبل‌های کریسمس در دکوراسیون مغازه‌ها را ممنوع کرده است.

نکته جالب این است که حکومت خداناباور چین مخالف برگذاری جشن کریسمس به علت غربی بودن آن است ولی خداناباوران ایرانی به دلیل مخالفت با اسلام این جشن را گرامی می‌دارند!!

expand_less
X
منوی اصلی
X